MENU
zdravy-zivot

Mladá fitnesska odkladala operáciu pruhu. Mohla skončiť s otravou krvi!

Sindy si bez športu nevie svoj život
predstaviť. I preto myšlienky na operáciu
hernie potláčala.
Zdravý život

Mladá fitnesska odkladala operáciu pruhu. Mohla skončiť s otravou krvi!

O hernii tušila, no ignorovala ju. No hrčka nad pupkom sa jej prestala vťahovať a ostávala mierne viditeľná.

Dvadsaťštyriročná Sindy, ktorú osud zavial pred pár rokmi do Švajčiarska, miluje cestovanie. „Po fitnese je to moja druhá najväčšia záľuba. Takže keď je čas a fajn letenky, prečo to nevyužiť. Veď žijeme len raz,“ smeje sa akčná červenovláska a z rukáva sype destinácie, ktoré zvládla za posledné dva či tri roky – Zanzibar, Tanzánia, Maroko, Azerbajdžan, Dubaj, Island, Taliansko, Francúzsko, Británia...

Zatvárala som oči

Vlani v októbri po návrate zo slnečnej Kuby sa opäť vrhla do telocvične, kde ako fitnestrénerka funguje šesť dní v týždni. Kopček, ktorý sa jej už dlhšie objavoval pri pupku, rutinne zatlačila späť a rovnako zatlačila myšlienky, že to asi nie je celkom v poriadku. Keby zhodou okolností onedlho nenavštívila gynekologičku, mohlo to dopadnúť všelijako... „Lekárka ma upozornila, že mám pravdepodobne herniu. Tušila som to asi tri mesiace, ale snažila som sa to ignorovať. Bolo mi jasné, že pruh bude znamenať pauzu v cvičení, a to som vnímala ako veľký problém. Okrem fitnesu sa venujem dvíhaniu činiek a prestať mi pripadalo demotivujúce,“ priznáva Sindy, že zdravotný problém tak trochu podcenila.

Hľadá sa chirurg

Po návšteve gynekologičky sa však rozhodla situáciu riešiť. Poprosila mamu, aby jej na Slovensku našla súkromnú kliniku. „Vo Švajčiarsku by mi síce operáciu zaplatila zdravotná poisťovňa, no tamojšie zdravotníctvo nepovažujem až za také skvelé. Okrem toho prvé dni po operácii človek potrebuje pomoc. A kto vám ju zabezpečí lepšie ako mama a rodina?“ triezvo uvažuje mladá trénerka. Začiatkom decembra navštívila chirurga MUDr. Júliusa Muranského, ktorý jej podľa očakávania odporúčal operáciu. Sindy však potrebovala ešte kadečo zariadiť, a tak termín zákroku dohodli až o mesiac. No a bez cvičenia tak dlho nevydržala, aj keď jej ho chirurg neodporúčal.

Najvyšší čas

„Keď som Sindy videl dva týždne po prvom vyšetrení, mala herniu zväčšenú asi na trojnásobok objemu. Odkladanie operácie o viac ako dva týždne už mohlo znamenať, že príde v akútnom stave. Naozaj hrozil zápal,“ vraví doktor Muranský. „Ten môže prerásť do celkovej sepsy, otravy krvi, čo je stav ohrozujúci život,“ opisuje možné následky nenápadného pruhu chirurg.

Zapálené tkanivo

Sindy sa do otvoru v brušnej stene začal tlačiť preperitoneálny tuk, čiže tuk uložený pod šľachou v brušnej stene, a začínal sa zapaľovať. Operácia bola preto o niečo náročnejšia. „Preventívna operácia hernie je jednoduchá a rýchla záležitosť. No ak je tam už zápal, treba odstrániť postihnuté tkanivo. Neraz ide o časť čreva a to už je náročný chirurgický výkon.

U Sindy bolo tukové tkanivo už presiaknuté zápalovou tekutinou a bránka bola výrazne zúžená.Toto štádium je predzvesťou úplného priškrtenia a odumierania tkaniva, no neboli tam ešte baktérie. Okrem toho sa tam už vytvárali šľachovité zrasty. Museli sme najprv odstrániť zapálený tuk. Bolo len otázkou času, kedy sa obsah pricvikne viac. V takom prípade je nutné podstúpiť operáciu do šiestich hodín! Preto je vždy lepšie urobiť zákrok preventívne, kým nie sú komplikácie.“

Po mesiaci v telocvični

Operáciu hernie podstúpila Sindy začiatkom januára. Poobede si v Bratislave ľahla pod nôž a večer už cestovala domov, do Abrahámu vzdialeného štyridsať kilometrov. O štyri dni fungovala úplne samostatne a o týždeň sa v posteli tak nudila, že začala variť a piecť.

Zákrok absolvovala v najvyššom čase, v štádiu, ktoré bolo
predzvesťou odumierania tkaniva.Zákrok absolvovala v najvyššom čase, v štádiu, ktoré bolo
predzvesťou odumierania tkaniva.
Zákrok absolvovala v najvyššom čase, v štádiu, ktoré bolo predzvesťou odumierania tkaniva.
Zdroj: Robo Hubač


Zákrok absolvovala v najvyššom čase, v štádiu, ktoré bolo predzvesťou odumierania tkaniva. Foto: Robo Hubač

Foto z operácie si môžete pozrieť ► TU 

„Po dvoch týždňoch, keď už boli stehy vybraté, som sa cítila úplne normálne, tak som sa vrátila do Švajčiarska. A presne mesiac od operácie som pomaličky začala cvičiť na trenažéri,“ priznáva Sindy, ktorej lekár povedal, že štatisticky bude mať tkanivo asi osemdesiat percent pôvodnej pevnosti ako pred operáciou po dvoch mesiacoch. „Ja som fungovala asi na osemdesiat percent mesiac po operácii,“ spokojne konštatuje Sindy. A už pokukuje po internete, či nie sú v predaji nejaké fajn letenky..

Oslabený pupok

Pupočná hernia súvisí s vývojom v maternici. Ak sa otvor, kade prúdia živiny cez cievy k plodu, neuzavrie po pôrode úplne, toto miesto má nižšiu odolnosť. Pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku, sa môže otvor natrhnúť a postupne zväčšovať. Problém nastane, keď sa otvor zväčší natoľko, že sa dovnútra dostane niektorý orgán alebo tuk z oblasti brucha a nemôže sa dostať späť. V mieste, kde je priškrtený, môže začať odumierať. Do mŕtveho tkaniva sa ľahko chytajú baktérie. Ak sa tam dostane infekcia, ide o stav ohrozujúci život a je nutná okamžitá operácia. Preto sa pri hernii odporúča preventívna operácia.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ostane po odstránení znamienka na bruchu viditeľná jazva?

Znamienka predstavujú léziu kože a je vhodnejšie odstrániť ich vcelku. Najradikálnejší spôsob je chirurgické odstránenie v celej hrúbke kože s histologizáciou. Jeden z najzhubnejších nádorov – malígny melanóm, nie je možné stále odhaliť inak ako klinickým vyšetrením. Odparovanie laserom, alebo plazmou je len estetické, odstraňuje pigmentácie do určitej hĺbky, ale nikdy nie radikálne a po odstránení nie je možnosť presnej diagnostiky. Preto my chirurgovia uprednostňujeme radikálne odstránenie s histologickým vyšetrením /pod mikroskopom/, a v prípade potreby ešte radikálnejšie výkony - v  rámci prevencie pred malígnym melanómom kože. Čo sa týka jaziev, problematika je rozsiahla, ale vždy je viac možností ako to riešiť. Najlepšie je to prekonzultovať ešte pred výkonom s ošetrujúcim lekárom. Pri rozhodovaní sa o spôsobe odstránenia znamienka treba mať na zreteli aj možnosť náhodného zistenia malígneho melanómu pri negatívnom kožnom vyšetrení.

čítať viac

Aká má byť v izbe teplota, aby bábätko neochorelo?

Optimálna teplota v miestnosti, kde dieťa spí by mala byť v rozmedzí od 18 do 22 stupňov, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Okrem teploty vzduchu je dôležitá aj vlhkosť. Priveľmi suchý vzduch môže spôsobiť problémy so suchosťou slizníc i pokožky, vlhký zase zvyšuje riziko výskytu plesní. Pod 40 je málo, nad 70 priveľa. Dieťa zbytočne neobliekame vrstvami oblečenia, aby sme ho neprehrievali. V bytoch, kde je neraz viac ako 23 stupňov, dieťa nemá dôvod byť na noc ešte aj naobliekané. Jeho telesnú teplotu najlepšie určíme dotykom v oblasti krku, nie na končatinách, ktoré spravidla bývajú vždy chladnejšie. Dieťa by malo byť vhodne oblečené a prikryté. Každý deň treba miestnosť vyvetrať, hlavne večer pred spaním.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor