MENU
zdravy-zivot

Minerálka vás osvieži, ale zdravý je len dúšok

Aj vám teraz dobre padne minerálna voda?
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Minerálka vás osvieži, ale zdravý je len dúšok

Aj vám teraz dobre padne minerálna voda? Na každodenné pitie sú však lepšie pramenité vody, ktoré sú takisto z podzemného zdroja. Liečivé minerálky si vychutnávajte po dúškoch. Ako nám pomáhajú?

Uhličité vody – kyselky

Máme takmer 800 prameňov, pričom najvyšší obsah kysličníka uhličitého majú pramene v Korytnici. Pomáhajú pri nechutenstve a močových kameňoch.

Sadrovo-zemité vody

– teda síranovo-hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté vody. Známejšie zo 71 prameňov sú v lokalitách Badín, Banská Bystrica, Korytnica, Kováčová, Kráľova Lehota, Kremnica. Pomáhajú pri cukrovke, chorobách tráviaceho systému, pečene a kostí a takisto pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Jódové vody U nás sú veľmi vzácne. Máme len niekoľko prameňov, ktoré sú navyše málo výdatné. Pomáhajú pri chorobách dýchacích ciest, uľahčujú vykašliavanie.

Železnaté vody

Železnaté vody má u nás 69 minerálnych prameňov, zväčša uhličitých. Najvyšší obsah železa sa zistil v Horných Strhároch. Najvýznamnejšie železnaté vody sú však v kúpeľoch Korytnica, v Bardejovských Kúpeľoch a v kúpeľoch Sliač.

Zemité vody

– teda hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté vody. Prameňov máme takmer 150, najznámejšie sú v Baldovciach, Belušských Slatinách a Čeríne. Pomôžu pri zápaloch močových ciest, žalúdočných a črevných ochoreniach spojených so zvýšeným vylučovaním žalúdočnej kyseliny.

Sírne vody

Sírnych prameňov máme viac ako dvesto. „Najsilnejší“ je v kúpeľoch Smrdáky. Vhodné sú pri chorobách pečene a pankreasu, pri zápche a dne.

Hydrouhličitanové sodné vody

Máme 47 prameňov, najmä v miestach Bardejovské Kúpele, Cigeľka, Kalinovo, Nimnica. Pomáhajú pri žalúdočných a črevných chorobách, pri chorobách dýchacích ciest aj arterioskleróze.

Striedajte ich

Minerálne vody sú vlastne veľmi zriedené roztoky rozličných solí. Na každodenné pitie sú vhodnejšie pramenité vody s obsahom minerálov od 150 do 400 mg/l. Vody s vyššou mineralizáciou striedajte. Neodporúča sa piť len jeden typ stolovej vody.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor