Uhličité vody – kyselky
Máme takmer 800 prameňov, pričom najvyšší obsah kysličníka uhličitého majú pramene v Korytnici. Pomáhajú pri nechutenstve a močových kameňoch.
Sadrovo-zemité vody
– teda síranovo-hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté vody. Známejšie zo 71 prameňov sú v lokalitách Badín, Banská Bystrica, Korytnica, Kováčová, Kráľova Lehota, Kremnica. Pomáhajú pri cukrovke, chorobách tráviaceho systému, pečene a kostí a takisto pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Jódové vody U nás sú veľmi vzácne. Máme len niekoľko prameňov, ktoré sú navyše málo výdatné. Pomáhajú pri chorobách dýchacích ciest, uľahčujú vykašliavanie.
Železnaté vody
Železnaté vody má u nás 69 minerálnych prameňov, zväčša uhličitých. Najvyšší obsah železa sa zistil v Horných Strhároch. Najvýznamnejšie železnaté vody sú však v kúpeľoch Korytnica, v Bardejovských Kúpeľoch a v kúpeľoch Sliač.
Zemité vody
– teda hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté vody. Prameňov máme takmer 150, najznámejšie sú v Baldovciach, Belušských Slatinách a Čeríne. Pomôžu pri zápaloch močových ciest, žalúdočných a črevných ochoreniach spojených so zvýšeným vylučovaním žalúdočnej kyseliny.
Sírne vody
Sírnych prameňov máme viac ako dvesto. „Najsilnejší“ je v kúpeľoch Smrdáky. Vhodné sú pri chorobách pečene a pankreasu, pri zápche a dne.
Hydrouhličitanové sodné vody
Máme 47 prameňov, najmä v miestach Bardejovské Kúpele, Cigeľka, Kalinovo, Nimnica. Pomáhajú pri žalúdočných a črevných chorobách, pri chorobách dýchacích ciest aj arterioskleróze.
Striedajte ich
Minerálne vody sú vlastne veľmi zriedené roztoky rozličných solí. Na každodenné pitie sú vhodnejšie pramenité vody s obsahom minerálov od 150 do 400 mg/l. Vody s vyššou mineralizáciou striedajte. Neodporúča sa piť len jeden typ stolovej vody.