MENU
zdravy-zivot

Máte chuť na špagety? Pripravte si ich trochu netradične. Recept je jednoduchý

Špagetu si ideálne na prípravu rýchleho obeda.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte chuť na špagety? Pripravte si ich trochu netradične. Recept je jednoduchý

Výhodou prípravy cestovín je nenáročná príprava a výborná chuť. Využite sezónnu zeleninu a nebojte sa netradičnejších kombinácií.

Neviete, čo si dnes dať na obed? Špagety sú ideálnou voľbou na prípravu rýchleho a chutného menu. Nemusíte zostať pri tradičných cestovinách s mäsom, kečupom či syrom. Objavte nové chute a na pomoc si zoberte sezónnu zeleninu. Ideálnou voľbou je cuketa. Nenáročný recept prináša redakcia Dobré jedlo

Potrebujeme (na 6 porcií):

 • 500 g tenkých špagiet
 • 3 ks mladej cukety
 • 6 malých strúčikov cesnaku
 • 1 viazaničku petržlenovej vňate
 • 1 viazaničku čerstvej mäty
 • 500 ml zeleninového vývaru
 • šťavu a nastrúhanú kôra z 1 biocitróna
 • 2 lyžice olivového oleja
 • čerstvo pomleté čierne korenie
 • soľ
 • nastrúhaný parmezán
Cestoviny s cuketou potešia chuťové bunky.Cestoviny s cuketou potešia chuťové bunky.
Zdroj: Shutterstock

Postup:

 1. Cukety umyte, osušte a aj so šupkou pokrájajte buď na kolieska, alebo na dlhé tenké plátky.
 2. Cesnak ošúpte a pokrájajte na plátky. Petržlenovú vňať a mätové listy nasekajte.
 3. Vo veľkom hrnci s vriacou osolenou vodou uvarte špagety. Sceďte a odložte na teplé miesto.
 4. Vo veľkej panvici na rozohriatom oleji opečte pokrájanú cuketu. Pridajte plátky cesnaku, nasekanú petržlenovú vňať a mätu a ešte 3 minúty opekajte.
 5. Do panvice vsypte špagety a pridajte zeleninový vývar, nastrúhanú citrónovú kôru a šťavu.
 6. Zľahka premiešajte a na miernom plameni varte, kým sa špagety neprehrejú a nespoja s citrónovou šťavou. Na tanieri ochuťte čiernym korením a nastrúhaným parmezánom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor