MENU
zdravy-zivot

Milujete jedlo? 6 byliniek, ktoré upokoja podráždený žlčník

Prvú pomoc hľadajte v šálke čaju. Na žlčník a trávenie pomáhajú aj ďalšie bylinky, ako bazalka, rozmarín, oregano, šalvia, tymián, mäta a ďalšie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Milujete jedlo? 6 byliniek, ktoré upokoja podráždený žlčník

Radi hodujete s rodinou či blízkymi? Pozor, aby sa pohoda z maškrtenia nezmenila na ukrutnú bolesť. Pomôžte si čajíkmi!

Koláče, sladkosti a kombinácie jedál rôzneho druhu. na hodovanie sa „teší“ aj váš žlčník, ktorý dostane vždy poriadne zabrať. Ak to s ťažkými jedlami preženiete a podráždite si ho, ozve sa pichaním pod rebrami, kolikami, kŕčmi a nepríjemná bolesť môže vystreľovať až do chrbta. Pri podráždenom žlčníku je dôležité čo najrýchlejšie zasiahnuť - diétou, liekmi, ale veľmi účinné sú aj bylinky. Dokážu rozbúrený žlčník upokojiť a uľaviť tak organizmu.

Chorý z prejedania

Žlčník je síce malý, no veľmi dôležitý orgán. Nachádza sa pod pravým lalokom pečene a má tvar hrušky. Ide vlastne o zásobník na žlč, ktorá sa tvorí v pečeni a zmestí sa doň 30 až 70 mililitrov tejto horkej tekutiny. Tú nevyhnutne potrebujeme pri trávení, vstrebávaní tukov a vitamínov A, D, E a K rozpustných v tukoch. No, kým zdravý žlčník pracuje bez toho, aby ste si ho všimli, podráždený dá o sebe poriadne vedieť. Dôvodom môžu byť žlčové kamene alebo piesok, ktorí upchajú žlčovod a zabránia tak žlčníku vyprázdniť sa, problémy narobí aj zápal steny žlčníka.

Ak ste aj doteraz so žlčníkom problémy nemali, neprovokujte ho a radšej si naordinujte striedmejšiu životosprávu a vyhýbajte sa stresu. Práve ten je častým spúšťačom žlčníkových záchvatov. Ak vám niečo nesadne, uvarte si bylinkový čaj na podporu trávenia.

Ktoré bylinky najviac upokoja podráždený žlčník? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor