MENU
zdravy-zivot

Milujete horké chute? Toto si o vás myslia psychológovia

Nedáte dopustiť na horké nápoje a potraviny? Posilňujete si imunitu, no s vašou osobnosťou možno niečo nie je v poriadku.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Milujete horké chute? Toto si o vás myslia psychológovia

Chutí vám grepfruitová šťava, gin s tonicom, nesladený bylinkový čaj či čakankový šalát a horká čokoláda? Náklonnosť k chutiam je zrejme geneticky daná.

Pre horkú chuť máme asi až dvadsaťpäť receptorov. A nielen v chuťových pohárikoch na jazyku, ale aj na sliznici nosa, v pľúcach, črevách či v močovom mechúre. Veci, ktoré chutia horko, sú totiž potenciálne jedovaté.

Menej chorí

Preto je dôležité, aby ich receptory vystopovali a vyslali telu varovný signál. Podľa molekulárneho biológa Robera J. Leeho je to súčasť nášho vrodeného imunitného systému, ktorý takto pomáha likvidovať choroboplodné zárodky.

Milujete horké chute? Toto si o vás myslia psychológoviaMilujete horké chute? Toto si o vás myslia psychológovia

Tvrdí, že „horkí“ ľudia menej trpia na bakteriálne infekcie dýchacích ciest , alergie či rôzne zápaly a  sú štíhlejší, lebo si viac posilňujú obranyschopnosť. Horké sú aj liečivé bylinky a prípravky z nich, horké boli pôvodne aj všetky syntetické lieky. Výrobcovia začali mnohým z nich až neskôr z marketingových dôvodov pridávať sladkú chuť.

Relaxujte jedlom: 3 zelené TOPpochúťky, ktoré vám zresetujú telo i myseľ

Temný charakter

Psychológovia z univerzity v Innsbrucku zase prišli k záveru, že človek, ktorý uprednostňuje horké pred sladkým, slaným či kyslým, má temnú osobnosť. Pestuje menej sociálnych kontaktov, inklinuje k narcizmu, uzavretosti a nepriateľstvu voči iným. Prísnejšie posudzuje druhých a má na nich skôr negatívny názor. Môže byť dokonca psychopat so sklonom k agresivite a násiliu. Vedci tak usudzujú na základe niekoľkých výskumov s dobrovoľníkmi, ktoré robili v priebehu niekoľkých rokov.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor