MENU
zdravy-zivot

Milovník rýchlosti Adam Žampa: Na úspech nestačí mať v nohách

Keď niečo nerobíte srdcom, nemali by ste to robiť vôbec, hovorí lyžiar Adam Žampa.
Zdravý život

Milovník rýchlosti Adam Žampa: Na úspech nestačí mať v nohách

Ako dieťa vraj zďaleka nebol najtalentovanejší lyžiar. No Adam Žampa (25) má na oblúky a zjazd nielen gény, lyžuje najmä srdcom a vie, čo treba na úspech.

Neprehliadnite FOTOGALÉRIU sympatického lyžiara!

Hoci Adam Žampa miluje rýchlosť, zatiaľ sa venuje prevažne točivým disciplínam. Zjazd jazdí súťažne do kombinácie a už viackrát sa ukázalo, že sa mu v ňom nedarí najhoršie. Minulý rok si však trúfol na tréningový zjazd na jednej z najťažších tratí Steif v rakúskom Kitzbüheli. V záverečnej fáze trate tu lyžiari dosahujú rýchlosť okolo 140 km/h. Adam sa na svahu nedá ovládať pocitom ohrozenia. „Streif je veľmi špeciálny a som rád, že som tento zjazd už zvládol. Nesmiete mať strach, pretože inak nemáte na štarte čo robiť. Nemôžete rozmýšľať nad tým, čo sa môže stať, ale ísť tak, ako to máte natrénované. Tú rýchlosť ani nevnímate, často sa dokonca pristihnete pri pocite, že môžete ísť ešte oveľa rýchlejšie,“ hovorí lyžiar, ktorého snom je raz jazdiť kráľovskú disciplínu, zjazd. Zatiaľ je však na ňu primladý.

Hlava a srdce

Jazdou na istotu sa medzi mužskou svetovou špičkou nepresadíte. Určite vie, o čom hovorí, keďže s bratmi patria k 4. lyžiarskej generácii. „Doma sme lyžovanie vždy brali ako zábavu. Je to tak stále, pretože keď niečo nerobíte srdcom, nemali by ste to robiť vôbec. V mladosti sme s bratmi medzi najlepších lyžiarov ani zďaleka nepatrili,“ smeje sa.

Lyžiar Adam ŽampaLyžiar Adam Žampa
Lyžiar Adam Žampa
Zdroj: Marek Švančara

Podľa Adama Žampu musíte ísť v pretekoch vždy naplno. Foto: Marek Švančara
Pozrite si celú » FOTOGALÉRIU« 

Podľa Adama je však dôležité byť na preteky pripravený nielen z fyzickej, ale i zo psychickej stránky. Preto asi desať rokov spolupracuje aj s mentálnym trénerom Marekom Trávničkom. „Veľa ma naučil. Aj Vilo Štinčík, môj kondičný tréner, ktorý takisto spolupracuje s Marekom. Viem, že byť mentálne v pohode je 90 % úspechu.“

Adrenalín tlmí bolesť

Aby však športovec zúročil všetko, čo mu na tréningoch vštepia, musí mať šťastie. Nočnou morou lyžiarov sú pády a zranenia. Počas súťaže sa často zabúda aj na bolesť. „Na pretekoch funguje adrenalín, vďaka nemu sa na trati necítite zle. To príde až po výkone spolu s fyzioterapeutom, ktorý vás má dať čím skôr dokopy. Po páde na trati zacítite bolesť. Veríte, že to prejde. Keď sa tak nestane, je zle, ale ak to trochu prejde, idete ďalej,“ približuje Adam.

Pevné brucho je základom rovnováhy 

Riziko zranenia však podľa nášho úspešného lyžiara znižuje i správna regenerácia. Mala by tvoriť asi 33% celkovej tréningovej prípravy a nikdy ju netreba podceňovať. Ak si myslíte, že pre kvalitného lyžiara sú rozhodujúce dobré svaly na nohách, nie je to celkom tak. Podľa skúseného pretekára je to najmä spevnený stred tela, čiže kvalitné brušné svalstvo. Výbornú musí mať aj rovnováhu.

Rýchlosť je jeho vášňou 

Okrem lyží je Adam Žampa veľkým fanúšikom motorizmu, lietania a všetkých adrenalínových záležitostí. „Na diaľnici sa často musím pozrieť, či idem 130-kou, lebo môj pocit je, že idem 50,“ hovorí s úsmevom. „Na zjazdovke som sám, na diaľnici nie, takže tachometer kontrolujem a jazdím podľa predpisov.“ Minulý rok na jeseň však dal Adam svojim rýchlostným snom nový rozmer. Vyskúšal si let stíhačkou. „Bol to úžasný zážitok. Priestor na oblohe je taký veľký, že tú rýchlosť ani nevnímate. Skôr preťaženia, ale aj tie boli úžasné. Doprial by som to vyskúšať všetkým.“

Čítajte aj: Najželeznejší Slovák: Náš Ironman boduje v triatlone, no beh neznáša

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor