MENU
zdravy-zivot

Milovníci žabiek, pozor! TOMUTO sa vyhnite, inak si ublížite!

O pekné nechty sa treba zodpovedne starať.
Zdravý život

Milovníci žabiek, pozor! TOMUTO sa vyhnite, inak si ublížite!

Aj vy ste podľahli trendu žabiek alebo flip-flopov? Áno, sú pohodlné a praktické, hlavne teraz v lete. Ich popularita rastie, veď niet divu, len do nich zasuniete nohu a kráčate. Ale sú pre vaše nohy zdravé a bezpečné?

Žabky sú trendovou obuvou, prevažne vyrobené z gumy alebo peny, a kvalitnejšie majú anatomickú stielku z korku alebo kože s lepším ukotvením päty. Uchytené sú len tenkým remienkom pri palci a na oboch stranách chodidla v tvare „V“. Hýria všetkými možnými farbami a vzormi, a teda vyberať si máte z čoho. Sú univerzálne, hodia sa k šortkám, legínam, rifliam, sukni aj šatám. V lete ich nosíte všade, kde je to len možné a za každého počasia. Ale opatrne s nimi, nie všetky terény a miesta sú prispôsobené na ich každodenné nosenie.

Nohám škodia

Chôdza v nich je pre vás pohodlná, ale chodidlo je namáhané a časom aj deformované. Lekármi sú kritizované za to, že škodia zdraviu nôh. Aj štúdie ukazujú, že táto obuv zvyšuje pravdepodobnosť zranení členku, prstov nôh a bolesti päty v dôsledku nadmerného zaťaženia chodidla a svalov pri chôdzi.

Určite sa vám stáva, hlavne po dlhšej chôdzi, že vás žabky otlačia a spôsobia pľuzgiere a odreniny, ktoré vám môžu začať krvácať. Tento „mikroúraz“ sa dá ľahko vyriešiť prelepením poraneného miesta náplasťou. Ale pri dlhodobom nosení vám hrozia aj ďalšie a omnoho závažnejšie problémy.

Ak cítite bolesť nôh, chrbtice alebo svalov, kŕče, začínate sa hrbiť, mali by ste zvážiť nosenie žabiek alebo obmedziť ich na minimum. Ich nosením si spôsobujete aj ploché nohy, vybočenia palcov - haluxy, deformácie prstov a v konečnom dôsledku aj artritídu. A teraz v lete sa vám v nich potí noha, tak je veľká pravdepodobnosť na vznik plesňových ochorení.

Žabky majú tenkú netvarovanú podrážku a žiadnu ochranu prstov. Neposkytujú žiadnu oporu klenby, odpruženie päty ani tlmenie nárazov. Nohy v žabkách nemáte dostatočne upevnené, kĺžu, sú labilné, a preto vám môže hroziť aj úraz. Sú dobré len na krátku prechádzku do mesta alebo na kúpalisko a pláž.

Kde sú žabky vhodné a kde zase nie, sa dozviete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor