MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Pijete šípkový čaj v presvedčení, že doplníte vitamín C? V skutočnosti je to TAKTO

Vitamín C v šípkovom čaji

Ak si zalejete vrecko šípkového čaju vodou, dostanete šálku nápoja s nízkou energetickou a nutričnou hodnotou. Živiny nachádzajúce sa v každom čaji sú zriedené. Výnimkou nie je ani šípkový čaj. Čo sa týka vitamínov a minerálov, v šípkovom čaji je veľmi málo vitamínu C na rozdiel od množstva v čerstvých šípkach. Vitamín C je citlivý na vysoké teploty, svetlo aj vzduch, a pri procese sušenia a skladovania šípok sa rýchlo znehodnocuje. Niektorí výrobcovia čaju obohacujú produkty pridaním vitamínu C, aby nahradili straty.

Jedna šálka neobohateného šípkového čaju obsahuje približne 7,5 mg vitamínu C. Denné odporúčané množstvo vitamínu C pre dospelých je medzi 75 a 120 mg. Oproti tomu, v 100 gramoch čerstvých šípok sa nachádza 426 mg vitamínu C. Okrem toho, šípky obsahujú aj vitamíny A, B1 a B 2 a sú skvelou podporou pre imunitu v náročných zimných mesiacoch.

Aké výhody ponúka pitie šípkového čaju, si prečítajte na nasledujúcej strane ►►►

SPÄŤ
2/7
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor