MENU
zdravy-zivot

Pijete šípkový čaj v presvedčení, že doplníte vitamín C? V skutočnosti je to TAKTO

Šípky sú bohatým zdrojom vitamínu C.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Pijete šípkový čaj v presvedčení, že doplníte vitamín C? V skutočnosti je to TAKTO

Šípky sú bohatým zdrojom vitamínov a zlúčenín s antioxidačným účinkom, ktoré podporujú imunitu a sú prevenciou pred ochoreniami. Šípkový čaj by ste mali piť pravidelne, ale zvážte aký.

Šípky

Šípkový čaj poskytuje veľa zdravotných benefitov.Šípkový čaj poskytuje veľa zdravotných benefitov.
Šípkový čaj poskytuje veľa zdravotných benefitov.
Zdroj: Shutterstock

Sú divo rastúce plody rodu Rosa, ktoré sú typické okrúhlym až podlhovastým tvarom, zvyčajne oranžovej až jasno červenej farby. Tvoria sa na spodnej časti okvetných lístkov šípových kríkov. Používajú sa ako liečivo v tradičnej medicíne na liečbu širokého spektra chorôb.

Môžete si ich nazbierať a pripraviť si z nich čaj alebo vysušiť. Ako informujú na Web MD, šípkový čaj je často propagovaný ako významný zdroj vitamínu C. Nadšenci tohto nápoja sú presvedčení, že je dobrý na posilnenie imunitného systému, čo však nebolo potvrdené vedeckým výskumom.

Aký je obsah vitamínu C v šípkovom čaji sa dozviete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor