Pijete šípkový čaj v presvedčení, že doplníte vitamín C? V skutočnosti je to TAKTO
18. 10. 2022, 6:02 (aktualizované: 30. 5. 2024, 21:36)

Zdroj: Shutterstock
Šípky sú bohatým zdrojom vitamínov a zlúčenín s antioxidačným účinkom, ktoré podporujú imunitu a sú prevenciou pred ochoreniami. Šípkový čaj by ste mali piť pravidelne, ale zvážte aký.
Šípky

Zdroj: Shutterstock
Šípkový čaj poskytuje veľa zdravotných benefitov.
Sú divo rastúce plody rodu Rosa, ktoré sú typické okrúhlym až podlhovastým tvarom, zvyčajne oranžovej až jasno červenej farby. Tvoria sa na spodnej časti okvetných lístkov šípových kríkov. Používajú sa ako liečivo v tradičnej medicíne na liečbu širokého spektra chorôb.
Môžete si ich nazbierať a pripraviť si z nich čaj alebo vysušiť. Ako informujú na Web MD, šípkový čaj je často propagovaný ako významný zdroj vitamínu C. Nadšenci tohto nápoja sú presvedčení, že je dobrý na posilnenie imunitného systému, čo však nebolo potvrdené vedeckým výskumom.
Aký je obsah vitamínu C v šípkovom čaji sa dozviete na ďalšej strane ►►►
Vitamín C v šípkovom čaji
Ak si zalejete vrecko šípkového čaju vodou, dostanete šálku nápoja s nízkou energetickou a nutričnou hodnotou. Živiny nachádzajúce sa v každom čaji sú zriedené. Výnimkou nie je ani šípkový čaj. Čo sa týka vitamínov a minerálov, v šípkovom čaji je veľmi málo vitamínu C na rozdiel od množstva v čerstvých šípkach. Vitamín C je citlivý na vysoké teploty, svetlo aj vzduch, a pri procese sušenia a skladovania šípok sa rýchlo znehodnocuje. Niektorí výrobcovia čaju obohacujú produkty pridaním vitamínu C, aby nahradili straty.

Jedna šálka neobohateného šípkového čaju obsahuje približne 7,5 mg vitamínu C. Denné odporúčané množstvo vitamínu C pre dospelých je medzi 75 a 120 mg. Oproti tomu, v 100 gramoch čerstvých šípok sa nachádza 426 mg vitamínu C. Okrem toho, šípky obsahujú aj vitamíny A, B1 a B 2 a sú skvelou podporou pre imunitu v náročných zimných mesiacoch.
Aké výhody ponúka pitie šípkového čaju, si prečítajte na nasledujúcej strane ►►►
Výhody pitia šípkového čaju
Terapeutický potenciál šípok je založený na ich antioxidačných vlastnostiach a účinkoch fytochemických zlúčenín v nich obsiahnutých, najmä kyseliny askorbovej (vitamín C), fenolových látok a zdravých mastných kyselín. Štúdia publikovaná v časopise International Journal of Molecular Sciences skúmala ich potenciálne využitie pri liečbe kožných ochorení, hnačky, artritídy, cukrovky, hyperlipidémie, obezity, rakoviny, porúch obličiek a zápalových ochoreniach.
Hoci šípkový čaj má oproti čerstvým plodom málo vitamínu C, stále ponúka niekoľko zdravotných benefitov ►►►
Cukor v krvi
Šípky znižujú hladinu glukózy v krvi, tým, že udržujú rovnováhu inzulínu a glukózy v tele. Fungujú podobným spôsobom ako inhibítory, ktoré sa v súčasnosti používajú na liečbu cukrovky 2. typu. Aj keď sú tieto výsledky sľubné, na lepšie pochopenie potenciálnych antidiabetických účinkov šípok je potrebný ďalší výskum.
Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►
Srdce
Šípky môžu potenciálne slúžiť na liečbu aterosklerózy. Tá spôsobuje tvorbu plakov v tepnách, ktoré zvyšujú riziko mŕtvice a srdcového infarktu. Výsledky štúdie ukázali, že šípky môžu byť účinné pri prevencii tvorby aterosklerotických plátov.
Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►
Zápal
Šípkové produkty majú preukázateľne silné protizápalové účinky. Je to spôsobené skupinou zlúčenín nachádzajúcich sa v šípkach, nazývaných galaktolipidy. Tieto zlúčeniny nemajú ulceratívne vedľajšie účinky ako iné bežné protizápalové lieky.
Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►
Prečo sa ešte oplatí piť šípkový čaj?
- Má analgetické vlastnosti, teda tíši bolesť.
- Používa sa ako liek proti paradentóze.
- Znižuje cholesterol.
- Prispieva ku krvotvorbe.
- Zlepšuje zdravie pokožky.
- Má detoxikačné účinky.
Konzumácia šípkového čaju je zdraviu prospešná pre väčšinu ľudí, hoci by ho nemali konzumovať osoby s alergiou na šípky. Vyskytlo sa niekoľko prípadov, kedy ľudia vdýchli šípkový prášok a následne u nich došlo k alergickej reakcii. Ľudia s astmou alebo rinitídou môžu byť tiež vystavení vyššiemu riziku. Pri varení šípkového čaju sa vyhnite jeho vdýchnutiu v práškovej forme.