MENU
zdravy-zivot

Čatní zlepší nielen indické jedlo, vyrobte si ho doma

Fresh,Plum,Jam,With,Toast,Or,Bread,For,Breakfast.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Čatní zlepší nielen indické jedlo, vyrobte si ho doma

Čatní sa dá pripraviť z takmer akejkoľvek kombinácie korenia a ovocia či zeleniny. V slivkovej sezóne preto môžete vyskúšať slivkové či ringlotové.

Ak je indická kuchyňa vaša "šálka čaju", rozhodne by ste si mali skúsiť pripraviť vlastné čatní. Neoľutujete, pretože ide o originálny recept, nie nejakú európsku nepodarenú napodobneninu. Všetky potrebné prísady asi máte doma, alebo si ich ľahko prikúpite. Celé je to úplne jednoduché, len musíte mať trochu trpezlivosti pri šporáku.

Potrebujete

 • slivky alebo ringloty, množstvo podľa vašej spotreby, ale 1kg by malo stačiť
 • 2 poháre kryštálového cukru
 • 1 ČL soli
 • 4 ks celého kardamónu
 • 1 ČL mletého čierneho korenia
 • 1 ČL mletého čili
 • 2 citróny

Postup

 1. Dajte slivky/ringloty do hrnca, zalejte vodou a varte asi 5 minút alebo kým ovocie nezmäkne.
 2. Ovocie prepasírujte cez sitko do druhého hrnca, pri pasírovaní môžete pridávať aj časť z vody, v ktorej sa varilo.
 3. Do tekutiny vmiešajte cukor, soľ, kardamón a čierne korenie a dajte opäť variť. 
 4. Nechajte prebublávať kým čatní nezhustne.
 5. Pridajte šťavu z citrónov.

Hotovo. Nespotrebované čatní dajte do uzatvárateľnej zaváračkovej fľaše a skladujte v chladničke.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor