MENU
zdravy-zivot

Milovníci CHIA, pozor! 5 dôležitých vecí, ktoré o semienkach musíte vedieť

Jedenie chia semienok má svoje pravidlá.
Zdravý život

Milovníci CHIA, pozor! 5 dôležitých vecí, ktoré o semienkach musíte vedieť

Bojujete s nespavosťou, nízkym tlakom alebo rakovinou? Čo všetko by ste mali o chia semienkach vedieť skôr ako sa stanú bežnou súčasťou vášho jedálneho lístka? 

Semienka chia sú vhodným doplnkom pestrej a vyváženej stravy. Znižujú hladinu cukru v krvi, sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, antioxidantov, vitamínov skupiny B, vitamínu C, fosforu, horčíka, draslíka a iných minerálov, ale aj bielkovín. Sú úplne bez lepku, čo isto ocenia všetci celiatici.

Chia semienka sú vhodné pri chudnutí, lebo obsahujú rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu. Vďaka jej vysokému obsahu ich ľahko strávite a zároveň vás zasýtia, okrem toho pôsobia proti zápche. Predstavujú rýchly zdroj energie, najmä pri extrémnej fyzickej aktivite. Preto si ich obľúbili aj športovci. Vhodné sú pri strese, cukrovke, problémoch s pokožkou, vlasmi a nechtami. 
Ideálna denná dávka je pätnásť gramov semienok, čo je jedna polievková lyžica. Zalejte ju vodou a nechajte napučať. Ideálne sú do raňajkových cereálií, smoothie, pudingov a kaší, dajú sa nimi zahusťovať aj polievky aj omáčky. Kupujte však kvalitné semienka chia, v osvedčených internetových obchodoch alebo biopredajniach.

Nezabúdajte však, že to, čo inému pomôže vám ublíži.
Na čo si pri CHIA musíte dať pozor? 
Čítajte ďalej ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia