Migréna nie je výhovorka na bolesť hlavy, ale vážne neurologické ochorenie, ktoré je nutné liečiť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaraďuje migrénu medzi 20 ochorení, ktoré najvýraznejšie ovplyvňujú kvalitu života. Napriek tomu viac ako tretina slovenských pacientov a pacientok s migrénou si myslí, že ochorenie v očiach spoločnosti nie je vnímané dostatočne vážne.
Čo je migréna?
Migréna nie je iba bolesť hlavy, ide o ochorenie, ktoré výrazne zasahuje do kvality života pacienta. Medzi charakteristické znaky migrény patrí pulzujúca bolesť hlavy, ktorá môže trvať niekoľko hodín až dní, nevoľnosť, zmätenosť, či citlivosť na svetlo a zvuky. Až 80 % pacientov zažíva pred migrenóznym atakom tzv. auru, ktorá sa vyskytuje vo forme „zábleskov“. Pacienti vidia svetielkujúce body, hviezdičky alebo mihanie pred očami. Po nej nastupuje intenzívna bolesť väčšinou trvajúca 4 – 72 hodín. Periodicita záchvatov migrény sa pohybuje od 4 do 15 dní v mesiaci.
Migrenózna bolesť je často jednostranná, no nie výlučne. Začiatok bolesti býva lokalizovaný v oblasti krčnej chrbtice, preto sa môže stať, že pacient je mylne dlhodobo a neúspešne liečený rehabilitačne pre blokádu krčnej chrbtice a liečba nerozpoznanej migrény je odsunutá aj o niekoľko rokov. Pulzujúca bolesť pri migréne sa postupne zosilňuje, niekedy je sprevádzaná zvracaním. Pacient počas záchvatu vyhľadáva pokoj, stráni sa podnetov ako je svetlo a zvuk a vyhýba sa aktivite.
Podľa prieskumu kvality života slovenských migrenikov z augusta 2021, migrénou všeobecne trpia častejšie ženy, na Slovensku tvoria 70 % všetkých migrenikov. Najväčšiu skupinu pacientov (50 %) tvoria ľudia vo veku 34 až 49 rokov, o niečo menej (29%) tvorí skupina nad 50 rokov, no diagnostikované sú aj mladšie ročníky, 22 % pacientov je vo veku od 18 do 33 rokov.
Ktoré choroby môžete dosť z migrény? Pokračovanie na ďašej strane...