MENU
zdravy-zivot

8 chorôb súvisiacich s migrénou. Ak nevyhľadáte lekára, riskujete

Stressed,Young,Sick,Woman,Having,Strong,Terrible,Headache,Suffering,From
Zdravý život

8 chorôb súvisiacich s migrénou. Ak nevyhľadáte lekára, riskujete

Ak vás bolí hlava viac ako 4 dni do mesiaca, môže ísť o migrénu, ktorá vyžaduje okamžitý zásah lekára. Inak vám môžu hroziť ešte vážnejšie zdravotné problémy ako skleróza či epilepsia.

Migréna nie je výhovorka na bolesť hlavy, ale vážne neurologické ochorenie, ktoré je nutné liečiť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaraďuje migrénu medzi 20 ochorení, ktoré najvýraznejšie ovplyvňujú kvalitu života. Napriek tomu viac ako tretina slovenských pacientov a pacientok s migrénou si myslí, že ochorenie v očiach spoločnosti nie je vnímané dostatočne vážne.

Čo je migréna?

Migréna nie je iba bolesť hlavy, ide o ochorenie, ktoré výrazne zasahuje do kvality života pacienta. Medzi charakteristické znaky migrény patrí pulzujúca bolesť hlavy, ktorá môže trvať niekoľko hodín až dní, nevoľnosť, zmätenosť, či citlivosť na svetlo a zvuky. Až 80 % pacientov zažíva pred migrenóznym atakom tzv. auru, ktorá sa vyskytuje vo forme „zábleskov“. Pacienti vidia svetielkujúce body, hviezdičky alebo mihanie pred očami. Po nej nastupuje intenzívna bolesť väčšinou trvajúca 4 – 72 hodín. Periodicita záchvatov migrény sa pohybuje od 4 do 15 dní v mesiaci.

Migrenózna bolesť je často jednostranná, no nie výlučne. Začiatok bolesti býva lokalizovaný v oblasti krčnej chrbtice, preto sa môže stať, že pacient je mylne dlhodobo a neúspešne liečený rehabilitačne pre blokádu krčnej chrbtice a liečba nerozpoznanej migrény je odsunutá aj o niekoľko rokov. Pulzujúca bolesť pri migréne sa postupne zosilňuje, niekedy je sprevádzaná zvracaním. Pacient počas záchvatu vyhľadáva pokoj, stráni sa podnetov ako je svetlo a zvuk a vyhýba sa aktivite.

Podľa prieskumu kvality života slovenských migrenikov z augusta 2021, migrénou všeobecne trpia častejšie ženy, na Slovensku tvoria 70 % všetkých migrenikov. Najväčšiu skupinu pacientov (50 %) tvoria ľudia vo veku 34 až 49 rokov, o niečo menej (29%) tvorí skupina nad 50 rokov, no diagnostikované sú aj mladšie ročníky, 22 % pacientov je vo veku od 18 do 33 rokov.

Chorí z migrény?

Symptómy migrény majú veľký vplyv na celkové zdravie, súkromný, ale aj spoločenský a pracovný život. Dopad ochorenia na bežný život sa priamo úmerne zvyšuje s intenzitou a intervalom výskytu migrény, ale aj pridružených ochorení. V otázke kvality života 58 % migrenikov v prieskume uviedlo, že ochorenie najviac ovplyvňuje celkové zdravie a spokojnosť v živote, 52 % uviedlo spoločenský život, 48 % kariéru. O niečo menej, 28 % tvrdí, že ochorenie má veľký vplyv na vzťah s rodinou, 20 % uviedlo rodičovstvo, 13 % štúdium. Iba 9 % migrenikov uviedlo, že migréna nemá zásadný vplyv na každodenný život.

Život komplikuje nielen migréna, ale aj pridružené ochorenia, tzv. komorbidity migrény. Veľmi častou je epilepsia, či skleróza multiplex, vyskytujú sa aj psychické poruchy ako depresia alebo bipolárna porucha. Výnimkou nie sú ani ekzém, astma, potravinové alergie a senná nádcha,“ hovorí neurológ prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor