MENU
zdravy-zivot

Nie je to ženská výhovorka. 8 vážnych príčin migrény

Stressed,Young,Sick,Woman,Having,Strong,Terrible,Headache,Suffering,From
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nie je to ženská výhovorka. 8 vážnych príčin migrény

Ak vás bolí hlava viac ako 4 dni do mesiaca, môže ísť o migrénu, ktorá vyžaduje okamžitý zásah lekára. Inak vám môžu hroziť ešte vážnejšie zdravotné problémy ako skleróza či epilepsia.

Migréna nie je výhovorka na bolesť hlavy, ale vážne neurologické ochorenie, ktoré je nutné liečiť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaraďuje migrénu medzi 20 ochorení, ktoré najvýraznejšie ovplyvňujú kvalitu života. Napriek tomu viac ako tretina slovenských pacientov a pacientok s migrénou si myslí, že ochorenie v očiach spoločnosti nie je vnímané dostatočne vážne.

Čo je migréna?

Migréna nie je iba bolesť hlavy, ide o ochorenie, ktoré výrazne zasahuje do kvality života pacienta. Medzi charakteristické znaky migrény patrí pulzujúca bolesť hlavy, ktorá môže trvať niekoľko hodín až dní, nevoľnosť, zmätenosť, či citlivosť na svetlo a zvuky. Až 80 % pacientov zažíva pred migrenóznym atakom tzv. auru, ktorá sa vyskytuje vo forme „zábleskov“. Pacienti vidia svetielkujúce body, hviezdičky alebo mihanie pred očami. Po nej nastupuje intenzívna bolesť väčšinou trvajúca 4 – 72 hodín. Periodicita záchvatov migrény sa pohybuje od 4 do 15 dní v mesiaci.

Migrenózna bolesť je často jednostranná, no nie výlučne. Začiatok bolesti býva lokalizovaný v oblasti krčnej chrbtice, preto sa môže stať, že pacient je mylne dlhodobo a neúspešne liečený rehabilitačne pre blokádu krčnej chrbtice a liečba nerozpoznanej migrény je odsunutá aj o niekoľko rokov. Pulzujúca bolesť pri migréne sa postupne zosilňuje, niekedy je sprevádzaná zvracaním. Pacient počas záchvatu vyhľadáva pokoj, stráni sa podnetov ako je svetlo a zvuk a vyhýba sa aktivite.

Podľa prieskumu kvality života slovenských migrenikov z augusta 2021, migrénou všeobecne trpia častejšie ženy, na Slovensku tvoria 70 % všetkých migrenikov. Najväčšiu skupinu pacientov (50 %) tvoria ľudia vo veku 34 až 49 rokov, o niečo menej (29%) tvorí skupina nad 50 rokov, no diagnostikované sú aj mladšie ročníky, 22 % pacientov je vo veku od 18 do 33 rokov.

Ktoré choroby môžete dosť z migrény? Pokračovanie na ďašej strane...

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor