MENU
zdravy-zivot

Fázy migrény: Sú 4 a trvajú aj niekoľko dní. Dá sa im predísť?

Aké sú fázy migrény a čo robiť, aby sme zmiernili ich následky?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Fázy migrény: Sú 4 a trvajú aj niekoľko dní. Dá sa im predísť?

Bolesť hlavy nie je jediný príznak migrény, tá spôsobuje aj nevoľnosť, vracanie a citlivosť na svetlo a zvuk. Aké sú fázy migrény a čo robiť, aby sme zmiernili ich následky?

Migréna je neurologická porucha, ktorá spôsobuje opakujúce sa záchvaty bolesti hlavy, má 4 fázy:

Prodróm

Prodróm je prvým štádiom záchvatu migrény. Môže sa začať niekoľko hodín alebo dokonca dní pred samotnou bolesťou hlavy. Počas štádia prodrómu môžu ľudia s migrénou pociťovať rôzne príznaky:

 • zmeny nálady, únavu, podráždenosť alebo depresiu
 • chuť na jedlo
 • citlivosť na potraviny
 • stuhnutosť šije
 • problémy so sústredením
 • zvýšené močenie
 • unava
 • pocit nevoľnosti
 • tečúci alebo upchatý nos

Aura

Fáza aury sa zvyčajne začína postupne a trva 5 až 60 minút. Najčastejšie príznaky aury sú:

 • poruchy zraku, ako sú blikajúce svetlá, kľukaté čiary alebo slepé škvrny
 • zmyslové poruchy, ako je necitlivosť alebo brnenie na jednej strane tela
 • poruchy reči, ako sú ťažkosti pri hovorení alebo porozumení reči
 • motorické poruchy, ako je slabosť alebo ochrnutie na jednej strane tela
Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor