MENU
zdravy-zivot

Mesiac narodenia rozhoduje o zdraví. Kedy viac hrozí rakovina či infarkt?

Dátum narodenia môže podľa vedcov rozhodovať o sklone k rôznym chorobám.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Mesiac narodenia rozhoduje o zdraví. Kedy viac hrozí rakovina či infarkt?

A v ktorom mesiaci vám nehrozí nič? Pozrite sa, na čo prišiel matematický algoritmus amerických vedcov.

Naozaj nejde o ezoteriku ani numerológiu, sklon k určitým ochoreniam môže súvisieť s mesiacom narodenia pre vedou vysvetiteľné príčiny. 

Spojitosť medzi dátumom narodenia a náchylnosťou k chronickým alebo opakovaným ochoreniam sa napríklad preukázala v štúdii publikovanej v časopise Medicina Clínica , hoci ako zdôrazňuje IFL Science, kauzalita sa nepotvrdila - teda nedá sa povedať, že mesiac, v ktorom sa narodíte, vám spôsobí určité choroby, len sa častejšie vyskytujú spolu

Po preskúmaní dát viac ako 29 000 účastníkov tento tím zistil, že muži narodení v septembri majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu problémov so štítnou žľazou v porovnaní s mužmi narodenými v januári, zatiaľ čo u žien  narodených v júli je pravdepodobnosť výskytu vysokého krvného tlaku celkovo o 27 % vyššia

Zistili tiež, že u mužov narodených v júni bolo riziko depresie o 34 % nižšie, zatiaľ čo u žien narodených v tom istom mesiaci bolo riziko vzniku migrény o 33 % nižšie, píše vedecká stránka a pripomína, že zďaleka nejde o prvú a zrejme ani poslednú štúdiu, ktorá podobné asociácie objavila. 

A to je len príklad, takéto asociácie sa naprieč rôznymi štúdiami našli ku každému mesiacu narodenia. Ako ste na tom vy? 

Pokračovať Ďalej (1/14)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor