MENU
zdravy-zivot

Väčšie brucho v menopauze? Treba zmeniť taktiku a zmizne

Nemusíte zmeniť celý jedálniček, stačí, že si drobné zmeny dôkladne naplánujete.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Väčšie brucho v menopauze? Treba zmeniť taktiku a zmizne

Takmer všetky máme tendenciu s vekom priberať, v menopauze však musíme byť mimoriadne ostražité. Pre záchranu figúry je dôležitých pár zmien.

Medzi 20. a 50. rokom priberú ženy v priemere 7,5 kg a okolo menopauzy zvykne dôjsť k ďalšiemu nárastu, približne o 4 kg. Ide o priemer, u niektorej sú to 2 kg navyše a u inej aj 10 kg. Tento nechcený prebytok sa, žiaľ, nerozloží harmonicky na celé telo, ale usádza sa najmä na bruchu.

Priberanie na váhe okolo päťdesiatky súvisí s hormonálnymi zmenami,“ vysvetľuje Rafael Gruman, odborník na výživu. „Pokles ženských hormónov estrogénu a progesterónu znižuje základný metabolizmus: telo teda prirodzene míňa menej energie, čo podporuje priberanie, ak sa energetický príjem nezmení."

Prečo priberáme hlavne na bruchu?

Jednoducho preto, že začne prevládať testosterón, mužský hormón, ktorý podporuje ukladanie tuku na brušnom páse ako u mužov. Okrem toho, že to môže narušiť harmóniu ženskej siluety, sa tento nový tuk ukladá do hĺbky, ide teda o viscerálny tuk. Ten nepriaznivo ovplyvňuje zdravie tým, že zvyšuje najmä kardiovaskulárne riziká," upozorňuje odborník. Toto dokáže zaskočiť najmä tie z nás, ktoré v mladosti mohli pojesť čo chceli a nikdy nepribrali, alebo kilečko-dve navyše rýchlo zhodili. No ani teraz sa s priberaním nemusíme zmieriť!

S menšími zmenami v stravovacích pravidlách si môžeme zachovať postavu, zostať štíhle alebo zhodiť prebytočné kilá. Aj po päťdesiatke!

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor