MENU
zdravy-zivot

Melanóm po Covid-19 hrozí viac ako po iné roky. Ako sa mu uchrániť?

Netrénovaná koža je náchylnejšia na rakovinové mutácie.
Zdravý život

Melanóm po Covid-19 hrozí viac ako po iné roky. Ako sa mu uchrániť?

Odborní garanti

doc. MUDr. Dušan Buchvald , PhD.
doc. MUDr. Dušan Buchvald , PhD.
Dermatovenerológ

COVID-19 si vyberá dlh aj na koži ľudí mesiace zatvorených doma. Lekári očakávajú nárast nebezpečných rakovín.

Odľahlo nám. Konečne môžeme von, bez rúška aj mimo prírody. Radšej nie zhurta. Čo spraví s pokožkou, ak sa po týždňoch home officeu a karantény zrazu vyberieme von? „Výskyt melanómov z roka na rok stúpa. Klesá vek pacientov, výnimkou už nie sú ani deti. Prispievajú k tomu aj dovolenky trávené v exotike, najmä počas našej zimy, a fakt, že sa UV lúčom vystavujeme veľmi nárazovo. Veľkú časť roka trávime v uzatvorených priestoroch a potom sa chceme v krátkom čase opáliť. Tento rok boli ľudia pre preventívne opatrenia v súvislosti ochorením COVID-19 v domácom prostredí ešte viac. Iste si chcú tento čas vynahradiť pobytom na čerstvom vzduchu a slnku,“ poukazuje prezident Dermatovenerologickej spoločnosti docent Dušan Buchvald na riziko. Túto sezónu môže byť dokonca ešte vyššie.

Malé dokáže zabiť

Melanóm je pritom jeden z najzákernejších nádorov vôbec. „Je najzhubnejším druhom rakoviny kože, schopný veľmi rýchlo metastázovať. Vzniká zhubnou premenou pigmentových buniek – melanocytov. Z biologického hľadiska je to veľmi nebezpečný typ nádoru, pretože malé zhubné znamienko dokáže v krátkom čase zabiť,“ zdôrazňuje odborník. „Na vzniku ochorenia sa podieľa predovšetkým genetická náchylnosť, teda svetlý typ kože a prostredie, v ktorom sa človek pohybuje, čiže UV lúče a geografická poloha. Nebezpečnejšie ako chronické slnenie je občasné a intenzívne vystavovanie sa a akútne spálenie po krátkom pobyte na slnku. Viaceré prieskumy dokonca ukazujú, že melanóm sa často vyskytuje u rekreačných športovcov. Práve pre nárazovú expozíciu,“ vystríha docent Buchvald.

Všímajte si

 • „Asymetry“ – nepravidelný oválny alebo kruhový tvar, výbežky
 • „Border“ – ostré ohraničenie, rozstrapkaný, mnohotvárny okraj, ale, naopak, neostré, rozpité ohraničenie
 • „Color“ – viacero farebných odtieňov, hnedej či čiernej farby, môže sa v ňom dokonca objaviť červená, biela či modrá farba, prípadne tmavne alebo stráca farbu
 • „Diameter“ – priemer väčší ako 5 mm
 • „Elevation“ – vyvýšenie, podozrivé je všetko, čo rastie dohora
 • „Funny looking lesion“ – smiešne, iné ako ostatné
 • „Growing“ – rast znamienka do výšky

Tieto „ABCDEFG kritériá“ slúžia odborníkom pri podozrení na diagnózu melanómu. Ide o najvýraznejšie charakteristiky začínajúceho nádoru.

Príklad nebezpečného útvaru na koži.Príklad nebezpečného útvaru na koži.
Príklad nebezpečného útvaru na koži.
Zdroj: Archív FN. F. D. Roosvelta

 

Škaredé káčatko

Melanóm však má jednu výhodu. „Keďže sa obyčajne vyskytuje na viditeľných miestach na koži, dá sa odhaliť včas,“ pripomína zároveň dermatovenerológ, že typický melanóm je pre mimoriadnu mnohotvárnosť ťažké charakterizovať. Môže ísť o úkaz na vrchnej časti kože, nepravidelné ložisko hnedej, sivej, belavej či ružovej farby, môže vzniknúť aj na neporušenej koži, tvoriť vyvýšeninu, byť bezfarebný či vyskytnúť sa na dlaniach, spodnej časti chodidiel, prstoch či nechtoch. Ak sa vám čosi nezdá, mal by vás vidieť lekár.

Melanóm je akýmsi škaredým káčatkom medzi ostatnými znamienkami na tele. Melanóm býva vo väčšine prípadov na prvý pohľad iný ako okolité znamienka. Akýkoľvek útvar na koži, ktorý zodpovedá abecede melanómu či ranka, ktorá sa podozrivo dlho nehojí, svrbí, štípe či krváca, by sa mala ocitnúť v podozrení. Zmena v podozrivom ložisku sa stále vyvíja, mení sa sfarbenie, ohraničenie, veľkosť. Krvácajúce znamienko už môže znamenať vyššie štádium rakovinového ochorenia. Onkologické bujnenie sa dostalo k cievam, ktoré sú hlbšie v koži,“ odporúča lekár návštevu u odborníka neodkladať.

Riziko zvyšuje:

 • fototyp I. a II. – bledá, pehavá pokožka, plavé alebo ryšavé vlasy, modré či zelené oči – takzvaná keltská rasa, ak sa opálite len mierne alebo spálite prakticky vždy alebo často
 • mnohé materské znamienka – viac ako 50 névov zvyšuje riziko vzniku melanómu dvojnásobne
 • opakované spálenie na slnku
 • priamy pokrvný príbuzný s melanómom – riziko stúpa osemnásobne
 • bledá pokožka a pobyt v exotických krajinách – v Ázii, v Afrike a v Austrálii, v oblastiach blízko rovníka s vysokým UV indexom
 • práca v stavebnom priemysle, poľnohospodárstve
 • stav po transplantáciách
 • dlhoročná imunosupresívna liečba

Laser nie

Prezrite si telo od hlavy po päty, aj tam, kde nie odhalené krátkym rukávom. „Melanóm vôbec nemusí vzniknúť v mieste spálenia. Môže sa objaviť aj v lokalitách, ktoré neboli vystavené slnku, a kdekoľvek v tele – napríklad aj v oku alebo na slizniciach, tam je však jeho výskyt zriedkavejší. Melanóm býva častejší u ľudí žijúcich v mestách, práve pre občasné slnenie,“ vysvetľuje docent Buchvald. Nepanikárte pri každom novom znamienku. Veľakrát o nič nejde.

Melanóm vie diagnostikovať iba dermatológ. Na podozrivý útvar sa pozrie špeciálnou optikou, dermatoskopom, kde ho vidí v 20-násobnom zväčšení. Ak sa mu znamienko zdá podozrivé, odporučí ho chirurgicky odstrániť. Definitívny verdikt povie až histológia, čiže kontrola vyrezaného tkaniva v laboratóriu pod mikroskopom. Onkodermatológovia neradi vidia, ak sa nejednoznačne pôsobiace útvary odstraňujú leptaním, mrazením dusíkom, odparením laserom či elektrickou ihlou. Dôvod je jednoduchý: neostane materiál na histologické vyšetrenie, ktoré potvrdí, alebo vylúči ich zhubnosť,“ objasňuje lekár. S každým útvarom na koži, ktorý sa vám nezdá, sa preto radšej najprv ukážte dermatológovi alebo dermatovenerológovi.

Kombináciou troch pilierov ochrany proti slnečnému žiareniu – vhodné oblečenie, ochranné krémy s vysokým faktorom a žiadne nárazové opaľovanie – výrazne znížite riziko melanómu. Aspoň raz ročne si dajte prezrieť znamienka na koži v dermatologickej ambulancii, aj keď sa vám nezdajú podozrivé.
 

 

Vysoké dávky

Ideálne, ak sa vzniku novotvarov vyhnete úplne. „Väčšine foriem rakoviny kože sa dá predchádzať. Dôležitým preventívnym faktorom je strániť sa slnečného žiarenia v neskorých dopoludňajších a skorých popoludňajších hodinách. Plánujte outdoorové aktivity mimo tohto času a to rovnako v letnom aj zimnom období, prípadne v čase, keď je zamračené. UV žiarenie zasahuje organizmus počas celého roka. Oblaky ponúkajú iba malú ochranu pred jeho škodlivými účinkami. Vonku celoročne používajte kvalitný opaľovací krém s vysokou hodnotou UV faktora, ktorá reflektuje fototyp pokožky, prislúcha typu aktivity a prostrediu, v ktorom realizujete aktivitu,“ nabáda docent Buchvald na ochranu, ku ktorej by malo patriť aj oblečenie a okuliare s UV filtrom. A upozorňuje ešte na jednu zradnosť.

Melanóm často nemá priamy vzťah s množstvom slnečnej expozície, ale je následkom občasného, ale intenzívneho vystavovania sa slnečnému žiareniu, najmä v detskom veku. Detská koža zachytí vo veku 20 rokov až 80 % celoživotnej dávky UV žiarenia! Ochranné prípravky s vyšším SPF používajte tak, aby u nich nikdy nedošlo k začervenaniu, čo je už vlastne spálenie kože.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia