MENU
zdravy-zivot

Mekyho premohol zradný ZÁPAL pľúc. Suchý sa hlási inak ako KAŠĽOM!

Miroslav Žbirka - rozhovor.

Súvisiace témy

Zdravý život

Mekyho premohol zradný ZÁPAL pľúc. Suchý sa hlási inak ako KAŠĽOM!

Môže sa maskovať za obyčajnú nádchu, no je oveľa zákernejší. Zápal pľúc môže mať fatálne následky ako to bolo aj u Mekyho Žbirku (†69).

Mirovi Žibrkovi rovnako ako jeho mame sa stal osudným zápal pľúc, ktorým v posledných rokoch opakovane trpel. Je to vážne ochorenie a takým bolo aj pred covidom. Počas virózovej sezóny preto lekári opakovane upozorňujú na nutnosť prevencie. U ľudí nad 65 rokov sú infekcie dolných dýchacích ciest okrem covidu 4. najčastejšou príčinou smrti a ročne kvôli nim zomrie na Slovensku viac ako 2600 ľudí. 

Zápal pľúc v dobe COVID-19

Pneumokokový zápal pľúc je celosvetovým problémom, patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Ani z dlhodobého hľadiska za posledných 20 rokov sa úmrtnosť zásadne nemení, dosahuje okolo 8 %. Naopak, narastá jej závažnosť, pacienti častejšie vyžadujú intenzívnu starostlivosť a rôzne formy ventilačnej podpory. Pri ktorých príznakoch by ste mali spozornieť?

 • kašeľ
 • sťažené a zrýchlené dýchanie
 • bolesť hrudníka
 • horúčka nad 38° C
 • zvýšené potenie
 • zimnica
 • schvátenosť
 • vyčerpanosť
 • bolesť hlavy
 • bolesť kĺbov a svalov
 • tráviace problémy

Horúčka i kašeľ však môžu chýbať, týmto zápalom pľúc sa ľudovo hovorí „studený“ a „suchý“

Najlepšia prevencia

 „Medzi najohrozenejších pacientov v ambulanciách všeobecného lekára patria práve seniori, pričom s vekom riziko komplikácií spôsobených pneumokokovými infekciami dokázateľne pribúda," hovorí všeobecná praktická lekárka a viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva MUDr. Michaela Gašpar-Macháčová, „U starších ľudí je vzhľadom na slabšiu imunitu priebeh pneumokokových infekcií rýchlejší a závažnejší,“ dodáva.

Vzhľadom na možný ťažký priebeh invazívnych respiračných ochorení prevláda v odborných kruhoch názor, že je lepšie sa pred nimi chrániť, než sa liečiť.  Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že v domácnosti je najdôležitejšie pravidelné vetranie miestností nárazovo a niekoľkokrát denne, aby sa vzduch v miestnosti vymenil.  Vo verejných priestoroch sa odporúča dodržiavať behaviorálne opatrenia – R-O-R (rúško, odstup, hygiena rúk). Ideálne je počas jesenného obdobia sa vyhýbať preplneným miestnostiam ako sú kiná, divadlá, nákupné centrá a väčšie spoločenské podujatia. Ideálnu ochranu očkovaním pred respiračnými ochoreniami predstavuje podľa odborníkov takzvaná triáda očkovania - kombinácia ochrany proti Covid-19, proti chrípke a proti pneumokokom. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor