MENU
zdravy-zivot

Mekyho premohol zradný ZÁPAL pľúc. Suchý sa hlási inak ako KAŠĽOM!

Miroslav Žbirka - rozhovor.
Zdroj: MICHAL ŠEBEŇA

Súvisiace témy

Zdravý život

Mekyho premohol zradný ZÁPAL pľúc. Suchý sa hlási inak ako KAŠĽOM!

Môže sa maskovať za obyčajnú nádchu, no je oveľa zákernejší. Zápal pľúc môže mať fatálne následky ako to bolo aj u Mekyho Žbirku (†69).

Mirovi Žibrkovi rovnako ako jeho mame sa stal osudným zápal pľúc, ktorým v posledných rokoch opakovane trpel. Je to vážne ochorenie a takým bolo aj pred covidom. Počas virózovej sezóny preto lekári opakovane upozorňujú na nutnosť prevencie. U ľudí nad 65 rokov sú infekcie dolných dýchacích ciest okrem covidu 4. najčastejšou príčinou smrti a ročne kvôli nim zomrie na Slovensku viac ako 2600 ľudí. 

Zápal pľúc v dobe COVID-19

Pneumokokový zápal pľúc je celosvetovým problémom, patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Ani z dlhodobého hľadiska za posledných 20 rokov sa úmrtnosť zásadne nemení, dosahuje okolo 8 %. Naopak, narastá jej závažnosť, pacienti častejšie vyžadujú intenzívnu starostlivosť a rôzne formy ventilačnej podpory. Pri ktorých príznakoch by ste mali spozornieť?

  • kašeľ
  • sťažené a zrýchlené dýchanie
  • bolesť hrudníka
  • horúčka nad 38° C
  • zvýšené potenie
  • zimnica
  • schvátenosť
  • vyčerpanosť
  • bolesť hlavy
  • bolesť kĺbov a svalov
  • tráviace problémy

Horúčka i kašeľ však môžu chýbať, týmto zápalom pľúc sa ľudovo hovorí „studený“ a „suchý“

Najlepšia prevencia

 „Medzi najohrozenejších pacientov v ambulanciách všeobecného lekára patria práve seniori, pričom s vekom riziko komplikácií spôsobených pneumokokovými infekciami dokázateľne pribúda," hovorí všeobecná praktická lekárka a viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva MUDr. Michaela Gašpar-Macháčová, „U starších ľudí je vzhľadom na slabšiu imunitu priebeh pneumokokových infekcií rýchlejší a závažnejší,“ dodáva.

Vzhľadom na možný ťažký priebeh invazívnych respiračných ochorení prevláda v odborných kruhoch názor, že je lepšie sa pred nimi chrániť, než sa liečiť.  Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že v domácnosti je najdôležitejšie pravidelné vetranie miestností nárazovo a niekoľkokrát denne, aby sa vzduch v miestnosti vymenil.  Vo verejných priestoroch sa odporúča dodržiavať behaviorálne opatrenia – R-O-R (rúško, odstup, hygiena rúk). Ideálne je počas jesenného obdobia sa vyhýbať preplneným miestnostiam ako sú kiná, divadlá, nákupné centrá a väčšie spoločenské podujatia. Ideálnu ochranu očkovaním pred respiračnými ochoreniami predstavuje podľa odborníkov takzvaná triáda očkovania - kombinácia ochrany proti Covid-19, proti chrípke a proti pneumokokom. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor