MENU
zdravy-zivot

Už ste boli na medveďom cesnaku? Poteší nielen imunitu

Medvedí cesnak.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Už ste boli na medveďom cesnaku? Poteší nielen imunitu

Urobte na prechádzke o čosi viac pre svoje zdravie a pozrite sa, či už u vás rastie medvedí cesnak. Zelené listy sa určite oplatí pozbierať.

Využite sezónu a vyberte sa na medvedí cesnak. Poteší vás nielen vitamínom C. Aromatické a chutné listy sú bohaté najmä na vitamín B3, vitamín E, draslík, vápnik, ale v menšom množstve obsahuje i vitamín B1, B5, železo, horčík a fosfor. Po dlhých zimných mesiacoch je to jedna z prvých jarných rastlín, ktoré si môžete odtrhnúť a začerstva zužitkovať množstvo živín. Medvedí cesnak má široké využitie aj v kuchyni. Môžete ho pridať do nátierky, urobiť si pesto, polievku alebo ním dochutiť mäso.

Posilní trávenie i srdce

Okrem toho sa v medveďom cesnaku nachádza vysoký podiel sulfidu, z ktorého vzniká pri konzumácii alicín. Práve ten sa skrýva aj za množstvom pozitívnych účinkov klasického cesnaku. Medvedí cesnak vás poteší antibakteriálnym účinkom a podporuje zdravú črevnú flóru. Môže byť nápomocný pri miernych ochoreniach tráviaceho traktu, uvádza stránka gesundheit.de. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C posilňuje imunitný systém a v kombinácii s vitamínom E ochráni organizmus pre voľnými radikálmi. Pravidelná konzumácie medvedieho cesnaku vám pomôže, vďaka draslíku, vylepšiť hodnoty krvného tlaku a prispieva i k zdravej funkcii srdca.

Anketa
Chodíte zbierať medvedí cesnak?

Nepomýľte sa

Neskúsenejší zberatelia by si mali dávať pozor na zámenu medvedieho cesnaku s jedovatou konvalinkou, prípadne jesienkou obyčajnou. Spodná strana listov medvedieho cesnaku je matný, kým konvalinka je lesklá. V prípade medvedieho cesnaku rastie na stonke len jeden list, ktorý má v strede svetlú žilku, konvalinka má na stonke spravidla dva až tri listy. Jesienka má zase užšie listy ako medvedí cesnak a rastú priamo zo zeme. Najlepší je však čuchový testy. List po odtrhnutí stačí pošúchať prstami a mal by sa objaviť cesnakový zápach.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor