MENU
zdravy-zivot

Medvedí cesnak nesušte a nemrazte: Nová finta ho uchová aj bez oleja

Medvedí cesnak uchováte aj inak ako sušením a mrazením.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Medvedí cesnak nesušte a nemrazte: Nová finta ho uchová aj bez oleja

Ste pripravení na recept, po ktorom nebude mazľavý, uchová si všetky živiny a ešte aj čosi naviac?

Rovnakým spôsobom, ako sa kvasí kapusta, môžete nechať vykvasiť prakticky čokoľvek. Výhodou konzumácie kvasených potravín je vysoký obsah vitamínu C, B a probiotík. Okrem podpory imunity a trávenia, prospejú pečeni i slezine, pomôžu so zápchou i kožnými problémami. 

Kvasený cesnak

Prečo sa teda do toho nepustiť aj v prípade medvedieho cesnaku? Naše kolegynky z mesačníka Záhradkár priniesli tento  fantastický a super jednoduchý recept, ktorý sa určite oplatí vyskúšať. 

Ako na to? Listy medvedieho cesnaku stačí poriadne umyť a nasoliť. Takto pripravený ho vložte do skleneného uzatvárateľného pohára, poriadne utlačte, ako keby ste utláčali sudovú kapustu. Cesnak pustí šťavu. No aby bol celý ponorený, budete mu musieť ešte trochu vody dopustiť. Cesnak zaťažte menším pohárom naplneným vodou

Do veľkého pohára môžete doplniť prísady od výmyslu sveta - bylinky, korenie, huby či kapustu. Pohár riadne uzavrtie a nechajte kvasiť na tmavom mieste niekoľkých týždňov. Už koncom jari a začiatkom leta vám nakladaný medvedí cesnak spestrí jedlá najmä stredomorskej kuchyne. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor