MENU
zdravy-zivot

Týmto neodoláte! Zdravé VIANOČNÉ koláčiky proti kašľu a virózam

4x recept na zdravšie vianočné koláče.
Zdravý život

Týmto neodoláte! Zdravé VIANOČNÉ koláčiky proti kašľu a virózam

Ovocná saláma na dobitie energie alebo mandľové medovníčky bez laktózy? Pripravte si na sviatočný stôl koláče, ktoré potešia chuťové poháriky a posilnia zdravie!

Medové koláčiky s badiánom proti kašľu

Badián zmierňuje nachladnutie, pôsobí proti kašľu a uľahčuje dýchanie. Dokáže zlepšiť trávenie, lieči žalúdočné a črevné ťažkosti. Má schopnosť zahnať stres a upokojiť rozrušenú myseľ.

Medové koláčiky s badiánom proti kašľuMedové koláčiky s badiánom proti kašľu
Zdroj: ANZA

Potrebujeme:

 • 200 – 220 g hladkej múky,
 • 80 g práškového cukru,
 • 30 g masla,
 • 1 lyžica medu,
 • 1 vajce,
 • pol lyžičky jedlej sódy,
 • 1 lyžička mletého badiánu,
 • malinový lekvár,
 • posekané mandle

Postup:

 1. Preosiatu múku s cukrom dáme do misky, pridáme zmäknuté maslo, med, vajce, jedlú sódu, mletý badián a spracujeme na hladké cesto. Vypracované cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku pol centimetra a formičkou vykrojíme koláčiky, ktoré uložíme na plech vyložený papierom na pečenie.
 2. Pečieme vo vyhriatej rúre. Vychladnuté koláčiky na povrchu potrieme malinovým lekvárom a posypeme posekanými mandľami.
Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia