MENU
zdravy-zivot

5 tipov ako môže obyčajný med vylepšiť zdravie. Posilní nielen imunitu

Med by mal byť súčasťou zdravej životosprávy.

Súvisiace témy

Zdravý život

5 tipov ako môže obyčajný med vylepšiť zdravie. Posilní nielen imunitu

Určite vám doma zostali ešte zásoby z pečenia. Med sa oplatí jesť každý deň. Koľko lyžíc si treba dať?

Zaujímavý výskum prebehol na 50 účastníkoch vo veku od 25 do 65 rokov. Na svojom jedálnom lístku nič nemenili, len si do neho pridali dve lyžice medu. Všetkým zúčastneným odobrali pred experimentom krv. Po ôsmich týždňoch im zdravotný stav opäť skontrolovali.

Pomôže s bolesťami hlavy

Za bolesťami. hlavy sa často skrýva nedostatok horčíka. Vtedy sú cievy citlivejšie na podnety a skôr sa sťahujú. Všetko vedie k nedostatku kyslíka v tele, čo vyústi aj do bolesti hlavy. Ťažkosti sa častejšie ohlasujú aj v prípade, ak je vaša strava chudobná na správne bielkoviny a uhľohydráty, mozog vtedy trpí nedostatkom serotonínu. Ten však zase stimuluje k produkcii látok, ktoré znižujú bolesť. Výsledky „medovej“ štúdie ukázali, že po jeho pravidelnom konzumovaní sa bolesti hlavy stratili u polovice účastníkov, ktorí predtým s týmito ťažkosťami bojovali.

V čom vám ešte med pomôže? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor