MENU
zdravy-zivot

Med nemusíte len jesť, lieči aj zvonku! Ako ho použiť?

Púpavový med
Zdravý život

Med nemusíte len jesť, lieči aj zvonku! Ako ho použiť?

Med dokáže pomôcť aj pri boľavom zube, zapálenom močovom mechúre, pomôže vyhladiť vrásky či utíšiť kašeľ. Ako na to, aby ste z neho vyťažili maximum?

Medom sladili ľudia už v dobe kamennej. V starovekých legendách ho opisovali ako dar bohov alebo pokrm bohov a bol tiež súčasťou rôznych rituálov.

Každý deň si dajte aspoň za lyžičku medu, pretože jeho liečivé vlastnosti sa najlepšie prejavia, keď ho jete po troškách a pravidelne. Zamiešajte ho do bieleho jogurtu, polejte ním tvarohový dezert alebo ho natrite na chlieb.

Dar prírody

Viac ako štyritisíc rokov sa med používa ako potravina, delikatesa, liek i skrášľovací prostriedok. Egyptská kráľovná Kleopatra sa údajne kúpala v osľom mlieku s medom.

Z medu sa vyrábali mastičky, balzamy a krémy, sladili sa ním bylinkové odvary, dezinfikovali rany. Včelí med fantasticky chutí aj vonia a každý je trocha iný.  Senzorické vlastnosti a zloženie závisia od kvetov, ktoré včely navštívili, ale aj od lokality a ročného obdobia.

medmed
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor