MENU
zdravy-zivot

Obezitu musíte riešiť. Aké ochorenia privoláva najčastejšie?

Žena kedysi vážila 160 kíl, teraz schudla na 80: Jedna vec ju však neskutočne trápi!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Obezitu musíte riešiť. Aké ochorenia privoláva najčastejšie?

Kilogramy sa na vás väčšinou začnú lepiť nenápadne. Dve, tri navyše si ani nevšimnete, ak však nezakročíte môže ísť ručička váhy stále nahor.

Najdôležitejšie je, aby ste začali konať. Nemávnite nad hmotnosťou rukou ani pri piatich, desiatich či vyšších kilogramoch nadváhy. Nikdy nie je neskoro na zmenu, organizmus sa každej poteší. Ak obezita trvá dlhšie, určite sa to prejaví na vašom zdraví, telesnom i duševnom. Na možné rizika obezity si posvietil nemecký portál gesundheit.de.

Vyjdete pešo po schodoch?

Prvým príznakom, že je nutné odštartovať zmenu je dýchavičnosť. Idete pešo po schodoch, a už na druhom poschodí ledva lapáte po dychu? Postupne sa vám začína znižovať fyzická výkonnosť. Objaviť sa môže aj takzvané spánkové apnoe, pri ktorom sa vám počas spánku dočasne a na krátky zastaví dýchanie. Prestávky v dýchaní bývajú v tomto prípade dlhšie ako desať sekundové. Pri nadváhe môžete zaznamenať zvýšené potenie, bolesti kĺbov i chrbta. Ak s hmotnosťou nič neurobíte, môžu sa rozvinúť nebezpečnejšie, sprievodné a sekundárne ochorenia. Potrebujú na to roky. Rovnako sa zhoršujú už existujúce chronické ochorenia.

Podľa dánskeho odborníka Arnolda Astrupa z univerzity v dánskej Kodani, je u ľudí s obezitou trojnásobne vyššie riziko vzniku nasledujúcich ochorení ako u ľudí, ktorí si udržujú normálnu hmotnosť. Ide o:

  • cukrovka 2. typu
  • ochorenia žalúdka
  • vysoký krvný tlak
  • poruchy metabolizmu tukov
  • ťažkosti s dýchaním

Vysoké riziko 

Dva- až trikrát častejšie ako pri normálnej hmotnosti, sa objavujú ischemická choroba srdca, artróza a dna. V prípade obezity sa zvyšuje i riziko vzniku rakoviny, najmä maternice, prostaty, žlčníka, krčka maternice či prsníka. Problémy s vysokou hmotnosťou sa často pretavia aj do narušenia správneho fungovania pohlavných hormónov. Zvyšuje sa i riziko trombózy. Obezita postupne naruší psychiku, keďže sa prirodzene znižuje kvalita života. Mnoho ľudí, ktorí majú problémy s hmotnosťou majú znížené sebavedomie a spýtavé pohľady okolia, či uzatváranie do seba ich často doženie k depresiám.

Skracujete si život?

Veľká nadváha alebo obezita predstavuje vážne zdravotné riziko a môže viesť i k skráteniu dĺžky života. Riziko úmrtnosti je pri mierne zvýšenom BMI, ktoré sa rovná hodnote 27, až 1,3-krát vyššie ako u ľudí s normálnou hmotnosť. Pri hodnote 35 sa zvyšuje dokonca o 2,5 násobok, prináša čísla portál gesundheit.de. Všetko však môžete zmeniť, ak rozhodnete pre zdravú zmenu. Pri väčšej nadváhe či obezite, sa o nápravu hmotnosti pokúšajte pod dohľadom odborníkov. Skôr tam dosiahnete trvalý výsledok.


 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor