Najdôležitejšie je, aby ste začali konať. Nemávnite nad hmotnosťou rukou ani pri piatich, desiatich či vyšších kilogramoch nadváhy. Nikdy nie je neskoro na zmenu, organizmus sa každej poteší. Ak obezita trvá dlhšie, určite sa to prejaví na vašom zdraví, telesnom i duševnom. Na možné rizika obezity si posvietil nemecký portál gesundheit.de.
Vyjdete pešo po schodoch?
Prvým príznakom, že je nutné odštartovať zmenu je dýchavičnosť. Idete pešo po schodoch, a už na druhom poschodí ledva lapáte po dychu? Postupne sa vám začína znižovať fyzická výkonnosť. Objaviť sa môže aj takzvané spánkové apnoe, pri ktorom sa vám počas spánku dočasne a na krátky zastaví dýchanie. Prestávky v dýchaní bývajú v tomto prípade dlhšie ako desať sekundové. Pri nadváhe môžete zaznamenať zvýšené potenie, bolesti kĺbov i chrbta. Ak s hmotnosťou nič neurobíte, môžu sa rozvinúť nebezpečnejšie, sprievodné a sekundárne ochorenia. Potrebujú na to roky. Rovnako sa zhoršujú už existujúce chronické ochorenia.
Podľa dánskeho odborníka Arnolda Astrupa z univerzity v dánskej Kodani, je u ľudí s obezitou trojnásobne vyššie riziko vzniku nasledujúcich ochorení ako u ľudí, ktorí si udržujú normálnu hmotnosť. Ide o:
- cukrovka 2. typu
- ochorenia žalúdka
- vysoký krvný tlak
- poruchy metabolizmu tukov
- ťažkosti s dýchaním
Vysoké riziko
Dva- až trikrát častejšie ako pri normálnej hmotnosti, sa objavujú ischemická choroba srdca, artróza a dna. V prípade obezity sa zvyšuje i riziko vzniku rakoviny, najmä maternice, prostaty, žlčníka, krčka maternice či prsníka. Problémy s vysokou hmotnosťou sa často pretavia aj do narušenia správneho fungovania pohlavných hormónov. Zvyšuje sa i riziko trombózy. Obezita postupne naruší psychiku, keďže sa prirodzene znižuje kvalita života. Mnoho ľudí, ktorí majú problémy s hmotnosťou majú znížené sebavedomie a spýtavé pohľady okolia, či uzatváranie do seba ich často doženie k depresiám.
Skracujete si život?
Veľká nadváha alebo obezita predstavuje vážne zdravotné riziko a môže viesť i k skráteniu dĺžky života. Riziko úmrtnosti je pri mierne zvýšenom BMI, ktoré sa rovná hodnote 27, až 1,3-krát vyššie ako u ľudí s normálnou hmotnosť. Pri hodnote 35 sa zvyšuje dokonca o 2,5 násobok, prináša čísla portál gesundheit.de. Všetko však môžete zmeniť, ak rozhodnete pre zdravú zmenu. Pri väčšej nadváhe či obezite, sa o nápravu hmotnosti pokúšajte pod dohľadom odborníkov. Skôr tam dosiahnete trvalý výsledok.