MENU
zdravy-zivot

Počuli ste o binaurálnych rytmoch? Dokážu zmierniť migrénu

Ticho alebo hudba?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Počuli ste o binaurálnych rytmoch? Dokážu zmierniť migrénu

Aj vy vnímate citlivo každý zvuk, skôr ako sa u vás spustí migréna? A keď už naozaj začne, musíte byť v absolútnom tichu? Napriek tomu, že ticho lieči, nemusí to platiť vždy. Kedy a ako pomáha pri liečbe migrény hudba?

Muzikoterapia a migréna

Oplatí sa počúvať hudbu pravidelne alebo stačí pustiť obľúbené piesne, keď cítite, že sa k vám blíži migréna? V štúdii z roku 2021, ktorej sa zúčastnilo 20 dospelých osôb s epizodickou migrénou, približne polovica účastníkov po troch mesiacoch každodenného počúvania hudby uviedla o 50 % menej záchvatov migrény. Štúdia z roku 2013 zahŕňajúca deti s migrénou zistila, že pri muzikoterapii došlo k približne 20 % zníženiu frekvencie bolesti hlavy. Toto 20 % zníženie sa však rovnalo výsledkom placebovej skupiny štúdie. Oveľa viac výskumov sa uskutočnilo v oblasti využívania muzikoterapie na zmiernenie stresu, tie poukazujú na významný prínos. Tieto zistenia však môžu byť zaujímavé vzhľadom na to, že stres sa považuje za spúšťač až u 70 % ľudí s migrénou.

Aká hudba funguje?

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor