MENU
zdravy-zivot

Máte zápal v tele a podráždený žalúdok? Tento čaj vám pomôže

Lepšie trávenie a relax. Tomuto bylinkovému čaju neodoláte!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte zápal v tele a podráždený žalúdok? Tento čaj vám pomôže

Čaj z tejto bylinky si ľudia vychutnávajú už stáročia. Môže byť čierny, biely aj zelený. Má jedinečné vlastnosti a jeho aróma je ďalším benefitom. U vás doma by nemal chýbať po celý rok.

Reč je o jazmínovom čaji, ktorý prináša upokojenie, zlepšenie duševnej jasnosti a posilnenie imunitného systému. Čaj aj jazmín pestovali v Číne už za dynastie Tang (618-907). Jazmín sa pije v spojení bieleho aj čierneho čaju, no tradične sa pripravuje ako zelený. Pestovatelia vrstvia lístky zeleného čaju a kvety jazmínu. Kvety vymieňajú dovtedy, kým vôňa dostatočne nenaplní čaj.

Pitie čaju prináša zdravotné výhody. Samotný jazmínový čaj nemá žiadnu výživovú hodnotu, pokiaľ doň nepridáte iné potravinové zložky ako mlieko, cukor či med. V stopových množstvách obsahuje niektoré vitamíny a minerály ako železo, zinok, draslík a meď, ktoré pochádzajú hlavne z listov zeleného čaju.

Hlavné zdravotné účinky nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor