MENU
zdravy-zivot

Máte zápal v tele a podráždený žalúdok? Tento čaj vám pomôže

×
Zdravý život

Máte zápal v tele a podráždený žalúdok? Tento čaj vám pomôže

Čaj z tejto bylinky si ľudia vychutnávajú už stáročia. Môže byť čierny, biely aj zelený. Má jedinečné vlastnosti a jeho aróma je ďalším benefitom. U vás doma by nemal chýbať po celý rok.

Reč je o jazmínovom čaji, ktorý prináša upokojenie, zlepšenie duševnej jasnosti a posilnenie imunitného systému. Čaj aj jazmín pestovali v Číne už za dynastie Tang (618-907). Jazmín sa pije v spojení bieleho aj čierneho čaju, no tradične sa pripravuje ako zelený. Pestovatelia vrstvia lístky zeleného čaju a kvety jazmínu. Kvety vymieňajú dovtedy, kým vôňa dostatočne nenaplní čaj.

Jazmín pomáha aj pri zaspávaní.Jazmín pomáha aj pri zaspávaní.
Jazmín pomáha aj pri zaspávaní.
Zdroj: Shutterstock

Pitie čaju prináša zdravotné výhody. Samotný jazmínový čaj nemá žiadnu výživovú hodnotu, pokiaľ doň nepridáte iné potravinové zložky ako mlieko, cukor či med. V stopových množstvách obsahuje niektoré vitamíny a minerály ako železo, zinok, draslík a meď, ktoré pochádzajú hlavne z listov zeleného čaju.

Hlavné zdravotné účinky nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor