MENU
zdravy-zivot

Trpíte vysokým tlakom? TOTO je zásadná novinka, vedeli ste o nej?

×
Zdravý život

Trpíte vysokým tlakom? TOTO je zásadná novinka, vedeli ste o nej?

Prvým príznakom vysokého krvného tlaku býva často až srdcové zlyhanie alebo mŕtvica. Jedna zásadná vec však dokáže varovať dostatočne vopred.

Tichému zabijakovi zvanom vysoký krvný tlak sa v súčasnosti prisudzuje vina za väčšiu časť z celkového počtu úmrtí. Aj keď sú ľudia s hypertenziou vystavení zvýšenému riziku mnohých zdravotných problémov vrátane zlyhania srdca či cievnej mozgovej príhody, ochorenie často zostáva bez povšimnutia i bez akejkoľvek liečby.

Máte tieto príznaky?

Je to najmä tým, že vysoký krvný tlak sa väčšinou neprejavuje žiadnymi príznakmi. Prvým býva často až náhla srdcová alebo mozgová príhoda. Občas sa však prihlási nenápadnými signálmi:

  • únava
  • bolesť na hrudi
  • bolesť hlavy
  • krvácanie z nosa
  • poruchy spánku

Všetko po novom

Na príznaky sa však neoplatí spoliehať. Optimálne je už po 40. roku života poctivo si tlak merať. Karty v diagnóze vysokého krvného tlaku najnovšie zamiešali odborníci z Americkej vysokej školy kardiológie a z Americkej kardiologickej asociácie - zmenili aktuálnu charakteristiku normálneho krvného tlaku.

Podľa starších údajov bola hraničná hodnota 140/90, nové odborné odporúčania znížili hodnotu na 130/80, upozornil Týdeník Květy. Odborníci už dlhšie varovali pred dramaticky stúpajúcou hypertenziou a so zavedením zmeny odhadujú, že dôjde k zvýšeniu počtu ľudí s vysokým krvným tlakom najmenej o ďalších štrnásť percent.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor