MENU
zdravy-zivot

Máte problém s vysokým tlakom? Odteraz jedzte banán iba takto

Banana,In,Hand
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte problém s vysokým tlakom? Odteraz jedzte banán iba takto

Príroda všetky potrebné živiny namiešala správne. Ak chcete byť zdravší, odteraz by ste banán mali jesť iba jedným spôsobom.

Netreba zrejme opakovať, že konzumácia banánov je veľmi zdravá. Ako čistý produkt prírody v sebe žltý banán skrýva množstvo živinových pokladov. No ak z nich pred konzumáciou odstraňujete jednu nenápadnú časť, živín získate podstatne menej. Upozornili na to kolegovia z Magazínu. O čo ide?  

Bohaté banány

Banány sú výborné napríklad pri pálení záhy, podráždený žalúdok, ďalej na zápchu, pomôžu pri lepšom spánku a nervovom podráždení, dokonca upravia krvný tlak a zmiernia menštruačné kŕče. To všetko vďaka množstvu výživných látok. Banán je bohatý okrem draslíka, fosforu, vápnika, horčíka, medi aj na omega 3 a 6 mastné kyseliny, fosfor, selén i železo. Okrem toho obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B, céčko, éčko, káčko a dôležitú kyselinu listovú

To všetko v plnohodnotnom množstve však získate iba v prípade, že z banána nevyhodíte jedu dôležitú súčasť. Ktorú? Pokračovanie na ďalšej strane. 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor