MENU
zdravy-zivot

Máte vysoký cholesterol? Neobmedzujte sa, TIETO potraviny jedzte každý deň

cholesterol
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte vysoký cholesterol? Neobmedzujte sa, TIETO potraviny jedzte každý deň

Trápi vás vysoký cholesterol a neustále musíte rozmýšľať nad tým, čo budete jesť, aby sa vám zase nezvýšil? Už si hlavu nelámte, poradíme vám, ktoré potraviny môžete konzumovať a zároveň sa neobmedzovať v jedení.

Cholesterol je pre väčšinu z vás strašiak, ale máte ho v tele naozaj všetci. Je to životne dôležitá látka, ktorá je súčasťou bunkových membrán, nervových obalov, steroidných hormónov a žlčových kyselín. Podieľa sa na vstrebávaní vitamínov zo stravy. Nerovnováha medzi „zlým“ LDL a „dobrým“ HDL cholesterolom vedie k závažným zdravotným problémom.

U osôb, ktoré majú prevahu LDL cholesterolu sa často vyskytujú kardiovaskulárne ochorenia a hrozí riziko infarktu. Niekedy si ani neuvedomíte, že ho naozaj máte vysoký, a za lekárom prichádzate neskoro. Na jeho zníženie je potrebná vhodná liečba, ktorú môžete podporiť aj správnou stravou na zníženie cholesterolu. Tam sa zaraďujú potraviny s nízkym obsahom nasýteným mastných kyselín a tukov.

Ak máte problém s vysokým cholesterolom, je úprava jedálnička kľúčová. Ale ešte predtým, ako sa pustíte do zmien v stravovaní, poraďte sa so svojím lekárom alebo diabetológom.

Cholesterol celkovo znižujú potraviny, ktoré obsahujú vlákninu, omega-3 mastné kyseliny a sóju. Nájdete ich v pokračovaní článku na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor