MENU
zdravy-zivot

Je nafúknuté? 6 tipov ako bojovať proti nepríjemnej plynatosti

Nafúknuté brucho vám deň nezlepší. Čo vám pomôže?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Je nafúknuté? 6 tipov ako bojovať proti nepríjemnej plynatosti

Schovávate ho po obede do voľnejších tričiek? Nepríjemného nafukovania sa môžete zbaviť jednoduchými trikmi. Na čo si dávať pozor?

Tvorba plynov pri trávení je normálna. Ak však plynatosťou trpíte vo zvýšenej miere, máte nielen nafúknuté brucho, ale často i kŕče a pocit plnosti. Najčastejšou príčinou nepríjemného nafukovania je strava. Hoci sa často vinia len strukoviny, môžu ho spôsobovať aj vyprážané jedlá, či už ide o hranolky alebo rezeň. Rovnako i cibuľa a pór, ale i bublinkové nápoje, alkohol a príliš veľa cukru. Na čo si dávať, pozor, a čo jesť, aby sa vám uľavilo?

1. Doprajte si čas

Nadmernému vzduchu v žalúdku možno často predísť pokojným stolovaním. Nájdite si na jedlo vždy čas, dôkladne žujte, dávajte si malé sústa. Nikam sa neponáhľajte a príliš nerozprávajte. Aj piť sa oplatí po malých dúškoch. Vyhýbajte sa príliš veľkým porciám. Radšej jedzte viackrát denne pomenej.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor