MENU
zdravy-zivot

Máte už dosť bolestí chrbta? Vyskúšajte týchto 6 cvikov

Cvičenie po dlhej jazde autom
Zdroj: Robo Hubač

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte už dosť bolestí chrbta? Vyskúšajte týchto 6 cvikov

Či už sedíte dlhé minúty za počítačom, v aute alebo v kancelárii, chrbát vám to spočíta. Pozície bez pohnutia mu jednoducho nesedia. Precvičte si skúšané partie s trénerkou.

Cvičte pomaly a dajte organizmu šancu, aby sa spamätal z dlhého sedenia. Ak máte možnosť zacvičiť si na čerstvom vzduchu, určite tak urobte. Trénerka Lucia Medeková vám ukáže super cviky na chrbát. 

1A Postavte sa čelom k pevnej prekážke, ideálne k zábradliu či vyššej lavičke. V stoji mierne rozkročnom sa zábradlia chyťte dlaňami. Nadýchnite sa.

Cvičenie po dlhej jazde automCvičenie po dlhej jazde autom
Zdroj: Robo Hubač

1B S výdychom sa predkloňte. Vystrite chrbát, hlavu držte v predĺžení trupu. Hrudník tlačte k zemi. Pozor, neprehýbajte sa v krížoch.

Cvičenie po dlhej jazde automCvičenie po dlhej jazde autom
Zdroj: Robo Hubač

Cvičte ďalej ►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor