MENU
zdravy-zivot

Máte unavené oči? Pomôžu vám tieto jednoduché cviky

Unaveným očiam pomôže očná gymnastika

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte unavené oči? Pomôžu vám tieto jednoduché cviky

Oči si najlepšie oddýchnu, keď ich zatvoríte. Určite ich poteší aj telocvik.

Zjednodušene možno povedať, že všetko čo podporí krvný obeh v okolí očí, im prospieva. Dokonca i smiech či zívanie. Práve tieto prirodzené pohyby uvoľňujú svalstvo okolo očí. Počas  namáhavého dňa alebo na jeho sklonku nie je na škodu jemná masáž, či krátky telocvik. Nájdite si chvíľu čas a doprajte krátku očnú gymnastiku.

Dobre sa vyspite

Svoj ozdravný program pre oči uzatvorte kvalitným spánkom. Nemeckí odborníci zistili, že každý, kto spí menej ako šesť hodín, oslabuje zrakový nerv. Dostatočný spánok má i ďalšie pozitíva. Keď oči zatvoríte, obnovuje sa prirodzená lipidová vrstva slzného filmu a ten sa stabilizuje. Zatvorené oči vás navyše v noci chránia pre vnímaním vonkajších podnetov, ktoré by vám bránili v kvalitnom odpočinku. 

Zacvičte si

Uvoľnene sa posaďte a striedavo kmitajte očami z pravej strany na ľavú. Pomaly opakujte asi 15-krát.Uvoľnene sa posaďte a striedavo kmitajte očami z pravej strany na ľavú. Pomaly opakujte asi 15-krát.
Uvoľnene sa posaďte a striedavo kmitajte očami z pravej strany na ľavú. Pomaly opakujte asi 15-krát.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia