MENU
zdravy-zivot

Máte syndróm dráždivého čreva? Pozor na tieto potraviny!

Zostaviť si jedálniček z potravín, ktoré vám nespôsobia žalúdočné problémy, je pri syndróme dráždivého čreva kľúčové.
Zdravý život

Máte syndróm dráždivého čreva? Pozor na tieto potraviny!

Ak máte syndróm dráždivého čreva, mali by ste si zapamätať, akým potravinám sa treba vyhnúť. To je kľúč k účinnej liečbe.

Syndróm dráždivého čreva spôsobuje tráviace ťažkosti, ako je nadúvanie, zápcha, hnačka, poruchy trávenia, nevoľnosť, bolesti brucha, nervozitu v žalúdku a ďalšie zažívacie problémy. Ak sa nelieči, môže spôsobiť zlé vstrebávanie živín ale aj nepríjemné situácie. Dobrou správou je, že vám črevá nemusia ničiť život. Dôležité je vedieť, čo na tanier patrí, a čo už nie.

Potraviny s vysokým obsahom tuku

Jedným z hlavných potravín, či už sú zdravé alebo nie, sú tie s vysokým obsahom tuku. Syndróm dráždivého čreva nie je o kalóriách, alebo diétnom pláne zameranom na chudnutie či priberanie.

Tuk je často tým hlavným spúšťačom spomínaných ťažkostí. Kľúčové pravidlo znie, nejesť priveľa tukov v každom jedle, alebo celkovo priveľa tučných jedál denne. Menej tuku je v poriadku, ale budete sa musieť naučiť, koľko dokážete tolerovať, a z akých zdrojov. Všeobecné pravidlo hovorí, že všetky oleje by mohli spôsobiť problémy pre ľudí so syndrómom, ale aj mastné mäso, veľa orechov a semien.

Rafinované potraviny

Všetky rafinované potraviny sú plné cukrov, tukov, konzervačných látok, chemikálií a podobne. To všetko len zhoršuje situáciu v črevách a v žalúdku, čo ovplyvňuje aj vstrebávanie živín z potravy. Rafinované potraviny tiež v porovnaní s tými zdravými predstavujú neplatné živiny. Zamedzte aj prísun lepku, radšej stavte na ovos, ryžu, quinou a ďalšie nerafinované potraviny.

Korenené jedlá

Korenené jedlá môžu byť chutné, a niektoré môžu byť aj zdravé. Pri syndróme dráždivého čreva však na ne môžete zabudnúť. Namiesto korenín si jedlá dochucujte citrónovou a limerovou šťavou, či bylinkami. Z korenín sú nebezpečné kajenské korenie, spolu s paprikou a všetkými štipľavými koreniami.

Črevá

Niektorá zelenina

Brokolica, karfiol a ružičkový kel sú jedny z najzdravších potravín, ktoré môžete svojmu telu dodať. Pri syndróme dráždivého čreva sú ale opäť problémom. Spôsobujú totiž nadúvanie a bolesti žalúdka. Kukurica, baklažán, tekvica, všetky strukoviny a uhorky so semenami, by ste tiež mali z jedálnička škrtnúť.

Sladké potraviny

Všetky cukry a ovocie kvasia v črevách, tak sa im rozhodne vyhnite. Niektorí ľudia zistia, že môžu tolerovať malé množstvo ovocia s menším množstvom cukru, ako sú citróny, grapefruity a limetky, a zo sladidiel stéviu. Uprednostnite ju aj pred umelými sladidlami, pretože u väčšiny pacientov so syndrómom dráždivého čreva spúšťajú problémy.

Mliečne výrobky

Mliečne výrovky obsahujú monohydrát, alebo mliečny cukor. Známy dôvod príznakov syndrómu dráždivého čreva. Lepšie vám padnú bezlaktózové výrobky, alebo malé množstvo nesladeného jogurtu kvôli probiotikám. Našťastie už existuje pomerne veľa výrobkov bez mliečneho cukru alebo bielkoviny, tak sa na ne opýtajte v obchode so zdravou výživou.

Aj pitný režim zaváži

Sýtené vody, limonády a podobné bublinkové nápoje spôsobujú pri diagnóze syndróm dráždivého čreva nepríjemné problémy. Bublinky z pitia skončia v žalúdku, kde ostanú ako plyn a spôsobia nadúvanie. Namiesto toho pite čistú vodu, bylinné čaje a dochucujte citrónom, či niekoľkokrát spomínanou stéviou.

Alkohol zhoršuje stav čriev a všeobecne by ste sa mi pri tomto zdravotnom probléme mali vyhnúť. Všetok alkohol kvasí a mnoho druhov dokonca obsahuje veľa cukru. Niektorí ľudia majú šťastie, že znesú napríklad malé množstvo červeného vína, kde cukru až tak veľa nie je. Iní zas nedokážu tolerovať žiadnu formu alkoholu.

Káva stimuluje črevá a môže ich uviesť do pohybu. Znie to dobre? Možno, ale časom káva spôsobuje problémy, pretože môže do určitej miery poškodiť črevnú sliznicu. Je len na vás, aby ste vyskúšali svoju toleranciu, ale ideálne by bolo vyskúšať iné zdroje energie.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac

Ktoré vyšetrenia pomôžu odhaliť vznik osteoporózy?

Osteologické vyšetrenie sa zameriava na osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Cieľom je komplexná a diferenciálna diagnostika a liečba tohto ochorenia. Absolvujete klinické vyšetrenie lekárom, prístrojové vyšetrenie, teda osteodenzitometriu a röntgen, ďalej laboratórne vyšetrenie parametrov kostného metabolizmu a parametrov stavu obličiek, pečene, tráviacej sústavy a žliaz s vnútorným vylučovaním.

Osteodenzitometria je meranie hustoty kosti. V súčasnosti ide o jediné vyšetrenie, ktorým možno stanoviť veľkosť strát kostnej hmoty vo vybranej časti skeletu, posúdiť prítomnosť osteoporózy a vážnosť rizika vzniku osteoporotickej zlomeniny v budúcnosti.

Včasné stanovenie diagnózy osteoporózy a posúdenie rizika zlomeniny vás teda môže zachrániť pred bolesťami, komplikovanými operáciami a invaliditou. Na presnú a včasnú diagnostiku osteoporózy sa používa centrálny osteodenzitometer. Tento prístroj meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom v stavcoch driekovej chrbtice a v hornej časti stehnovej kosti, čiže tam, kde sú osteoporotické zlomeniny najnebezpečnejšie. Namerané hodnoty porovnáva počítač s hodnotami zdravej populácie. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné, pretože dávka röntgenového žiarenia je minimálna.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor