MENU
zdravy-zivot

6 obyčaných potravín, ktoré vám zaručene upokoja podráždený žalúdok

Žalúdok ocení odľahčenú stravu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

6 obyčaných potravín, ktoré vám zaručene upokoja podráždený žalúdok

Trochu majonézy, k tomu údené mäso, klobása, hrudka či kysnutý koláčik... Po veľkonočných sviatkoch vám môže ísť jedlo hore krkom, jedálniček sa oplatí odľahčiť.

Trápi vás po dňoch hodovania žalúdok? Mierne podráždenie vám pomôže zvládnuť aj správna zmena jedálneho lístka. Najdôležitejšie je škrtnúť potraviny bohaté na tuky a alkohol. Vsaďte skôr na ľahko stráviteľnú stravu a malé porcie. Oplatí sa vyhnúť aj veľkému množstvo čerstvej zeleniny, radšej ju trochu tepelne upravte, aby bola ľahšie stráviteľná. Ktoré potraviny vám pomôžu upokojiť žalúdok?

Ochránia sliznicu

Behom dňa si dajte dva až tri banány. Chutné ovocie má schopnosť ochrániť sliznicu žalúdka. Po dôkladnom požutí sa vytvorí prirodzený film, ktorý ju chráni pred žalúdočnou kyselinou. Banány sú zároveň výborným zdrojom horčíka, posilní nervy v stresových situáciách. Práve napätia môže ťažkosti so žalúdkom ešte zhoršiť.

Čo ešte pomôže? Čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor