MENU
zdravy-zivot

Máte šupiny, alebo vám extrémne padajú vlasy? Nájdite odpoveď na váš problém

Na výraznom vypadávaní vlasov sa podieľa vo veľkej miere hormón DHT.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte šupiny, alebo vám extrémne padajú vlasy? Nájdite odpoveď na váš problém

Neignorujte viditeľné príznaky ochorení, ktoré vás oberajú o krásu a pohodu. S troškou trpezlivosti sa zbavíte komplexov, vždy sa dá niečo urobiť!

Zväčšené očné gule

Problém:
Vypadávajú vám vlasy, veľmi sa potíte, chvejú sa vám ruky, môžu sa vám zväčšiť očné gule.

Príčina:

  • rýchla štítna žľaza

Riešenie:

  • lieky alebo operácia

Poruchami štítnej žľazy trpia viac ženy ako muži, pomer je 10 : 2. Presná príčina nie je známa, predpokladá sa, že za to môžu ženské pohlavné hormóny.

Lucie BíláLucie Bílá
Lucie Bílá
Zdroj: Instagram Lucie Bílá

Pred niekoľkými rokmi sa skôr ako o speváckych úspechoch Lucie Bílejpísalo o tom, že jej úplne vyliezajú oči z jamôk. Sama speváčka to navonok brala s nadhľadom a hovorila, že si pripadá ako Hurvínek. S Gravesovou-Basedowovou chorobou, čo je autoimunitné ochorenie štítnej žľazy, sa vtedy potýkala už dva roky a dôverne poznala aj veľkú únavu a nervozitu.

Lekári Lucii radili operáciu, tej sa však bála, pretože by ju mohla pripraviť o hlas. Štítna žľaza totiž susedí s nervom, ktorý zodpovedá za pohyb hlasiviek. Nakoniec sa Lucia rozhodla pre liečbu rádiojódom, ktorá jej pomohla, a úspešne pokračuje v kariére.

Nekvalitné vlasy a nechty? Odpoveď nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor