MENU
zdravy-zivot

Máte suché a rozlietané vlasy? Masky, ktoré pomôžu si vyrobíte aj doma

Zima okráda o vlhkosť aj vlasy.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte suché a rozlietané vlasy? Masky, ktoré pomôžu si vyrobíte aj doma

Zima okráda o vlhkosť aj vlasy. Navyše sa ustavične šúchajú o goliere kabátov alebo hrubé šále. Ako im pomôcť?

Vlasy sú v druhej polovici zimy prirodzene oslabené.  O vlhkosť ich oberajú vykúrené miestnosti a chladné počasie. Navyše sa viac šúchajú o oblečenie. Často sa poškodí vrchná vrstva vlasu. Drobné šupiny, ktoré ju tvoria v ideálnom prípade k vlasu priľnú, mechanické pôsobenie však šupinky od vlasu oddialia. Vlasy stratia lesk i hladkosť.

Pozor na morkú hlavu

Vlasy treba chrániť pred dlhodobým mrazom a nevystavovať ich prudkým prechodom z tepla do chladu. To znamená, že s čerstvo umytou hlavou sa von chodiť nemá. Vlasy majú pri vysušení fénom teplotu až 60 stupňov Celzia. Stačí, ak je vonku jeden stupeň pod nulou a máte problém. Vo zvyšenej miere strácajú vlhkosť a elasticitu. Odborníci preto odporúčajú používať prípravky, ktoré oslabený vlas ochránia. 

Domáca záchrana

Myslite na to, že šampón skôr rieši pokožku hlavy a dĺžky vlasov skôr vyživia masky a balzamy. Doprajte si ich aspoň raz za týždeň. Suché vlasy ocenia aj olej. Vytvorí ochranný film. Opäť si vyberajte prípravky podľa typu vlasov. Ten správny môžete nájsť i na jemné vlasy. Nie každý olej vlasy zaťaží. Na jemné vlasy sú vhodnejšie takzvané suché oleje.  Nič nepokazíte ani overenou klasikou. Stačí zmiešať žĺtok so smotanou alebo bielym jogurtom, pridajte pár kvapiek ľubovoľného oleja a trochu medu. Výborný hydratačný efekt dosiahnete, ak zmiešate roztlačené avokádo s olejom. Lesk vlasom vrátite pomocou masky, ktorú si pripravíte z dvoch žĺtok a pollitra piva, pridajte aj trochu citrónovej šťavy. Na jar sa oplatí absolvovať aj profesionálne kúry, ktoré vrátia vlasom hydratáciu.

Kučeravé trampoty

Vlasy však dokáže potrápiť aj vysoká vlhkosť vzduchu. Najmä kučeravá sa začnú automaticky ešte viac vlniť a krútiť. Na vyhladenie často používate žehličku, fúkaciu kefu a fén. Príliš horúci vzduch vlasy rovnako dehydruje ako mrazivé počasie. Kučeravý vlasy sú navyšek prirodzene suché, v zime extrémne zaťažované, preto netreba tento problém ešte prehlbovať. Ak je to nevyhnutné, využite pred použitím fénu či žehličky prípravok na ochranu vlasového vlákna, ktorý chráni pred teplom a tiež suchým vlhkom v exteriéri. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor