MENU
zdravy-zivot

Ako vylepšiť suché päty, aby boli opäť hladké a jemné?

Pomôže šmirgľovanie vylepšiť päty?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako vylepšiť suché päty, aby boli opäť hladké a jemné?

Prizreli ste sa pätám a zistili ste, že sú príliš suché na to, aby ste ich ukázali v letných sandáloch či šľapkách? Ešte vždy sa dajú vylepšiť.

Väčšinou sa za suchými pätami neskrývajú vážnejšie problémy, skôr ide o zanedbanú domácu starostlivosť. Stačí urobiť pár zmien a päty budete mať opäť hladké. Môže im však pomôcť klasické šmirgľovanie?

Hydratujte a zmäkčujte

„Pravidelná domáca starostlivosť je základ. Dôležité je, aby ste si zvolili vhodný krém. Mal by byť mastnejší a obsahovať napríklad ureu či kyselinu salicylovú,“ radí dermatologička MUDr. Petra Milko. Pomáhajú odstraňovať odumreté bunky, kožu hydratujú, zmäkčia a zjemnia. Na krémovanie si určite nájdite čas vždy po sprche alebo kúpeli. Príliš suché päty ocenia starostlivosť aj dvakrát za deň, ráno a večer. Oplatí sa používať prípravky, ktoré sú určené špeciálne pre chodidlá. Vhodnejšie sú krémy bez obsahu parfumových zložiek a alkoholu. Naopak, dobré sú zložky ako rozličné oleje, pantenol alebo bambucké maslo.

Vyskúšajte kúpeľ

Udržať pokožku na pätách mäkkú a hladkú vám môžu pomôcť aj vaničkové kúpele. Ideálnou ingredienciou do vody je morská soľ. V drogériách či lekárňach nájdete výrobky vhodné na tento účel. Z času na čas si môžete pripraviť vyživujúci kúpeľ, ktorý poteší namáhanú pokožku. Do lavóra si nalejte vodu s teplotou okolo tridsaťšesť, maximálne však tridsaťosem stupňov Celzia. Potom pridajte asi päť kvapiek levanduľového oleja. Nohy v kúpeli nechajte ponorené približne päť minút. Na záver aplikujte na chodidlá krém.

Oplatí sa šmirgľovať?

Mnohí riešia suchú pokožku na pätách hneď radikálne, zoberú si pemzu a šmirgľujú a šmirgľujú. Aj používanie rozličných pomocníkov na domáce vylepšenie chodidiel má pravidlá. „Používanie pemzy a pilníkov na päty odporúčam maximálne jeden- až dvakrát za týždeň. Nikdy kožu neobrusujte narýchlo, do krvi až bolesti,“ upozorňuje lekárka Petra Milko. Na päty platí skôr pravidelnosť, dôslednosť, ale najmä jemnosť. Menej je viac. Pri zdravotnom probléme v tejto oblasti si môžete šmirgľovaním výrazne uškodiť.“ Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa vždy radšej obráťte na odborníka.

Anketa
Máte suché päty?

Pozor na praskliny

Do prílišných experimentov sa nepúšťajte, ak sa vám objavili na pätách výraznejšie praskliny. „Ide o takzvané fisúry. Najlepšie je na noc použiť lekársku vazelínu alebo balzam. Naneste ich v hrubej vrstve a navlečte si bavlnené ponožky. Pri bolestivosti, či zápale však vyhľadajte odbornú pomoc,“ radí dermatologička, ktorá zároveň upozorňuje, že za príliš suchou pokožkou sa môžu skrývať zdravotné problémy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor