MENU
zdravy-zivot

Ako vylepšiť suché päty, aby boli opäť hladké a jemné?

Pomôže šmirgľovanie vylepšiť päty?
Zdravý život

Ako vylepšiť suché päty, aby boli opäť hladké a jemné?

Prizreli ste sa pätám a zistili ste, že sú príliš suché na to, aby ste ich ukázali v letných sandáloch či šľapkách? Ešte vždy sa dajú vylepšiť.

Väčšinou sa za suchými pätami neskrývajú vážnejšie problémy, skôr ide o zanedbanú domácu starostlivosť. Stačí urobiť pár zmien a päty budete mať opäť hladké. Môže im však pomôcť klasické šmirgľovanie?

Hydratujte a zmäkčujte

„Pravidelná domáca starostlivosť je základ. Dôležité je, aby ste si zvolili vhodný krém. Mal by byť mastnejší a obsahovať napríklad ureu či kyselinu salicylovú,“ radí dermatologička MUDr. Petra Milko. Pomáhajú odstraňovať odumreté bunky, kožu hydratujú, zmäkčia a zjemnia. Na krémovanie si určite nájdite čas vždy po sprche alebo kúpeli. Príliš suché päty ocenia starostlivosť aj dvakrát za deň, ráno a večer. Oplatí sa používať prípravky, ktoré sú určené špeciálne pre chodidlá. Vhodnejšie sú krémy bez obsahu parfumových zložiek a alkoholu. Naopak, dobré sú zložky ako rozličné oleje, pantenol alebo bambucké maslo.

Vyskúšajte kúpeľ

Udržať pokožku na pätách mäkkú a hladkú vám môžu pomôcť aj vaničkové kúpele. Ideálnou ingredienciou do vody je morská soľ. V drogériách či lekárňach nájdete výrobky vhodné na tento účel. Z času na čas si môžete pripraviť vyživujúci kúpeľ, ktorý poteší namáhanú pokožku. Do lavóra si nalejte vodu s teplotou okolo tridsaťšesť, maximálne však tridsaťosem stupňov Celzia. Potom pridajte asi päť kvapiek levanduľového oleja. Nohy v kúpeli nechajte ponorené približne päť minút. Na záver aplikujte na chodidlá krém.

Oplatí sa šmirgľovať?

Mnohí riešia suchú pokožku na pätách hneď radikálne, zoberú si pemzu a šmirgľujú a šmirgľujú. Aj používanie rozličných pomocníkov na domáce vylepšenie chodidiel má pravidlá. „Používanie pemzy a pilníkov na päty odporúčam maximálne jeden- až dvakrát za týždeň. Nikdy kožu neobrusujte narýchlo, do krvi až bolesti,“ upozorňuje lekárka Petra Milko. Na päty platí skôr pravidelnosť, dôslednosť, ale najmä jemnosť. Menej je viac. Pri zdravotnom probléme v tejto oblasti si môžete šmirgľovaním výrazne uškodiť.“ Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa vždy radšej obráťte na odborníka.

Anketa
Máte suché päty?

Pozor na praskliny

Do prílišných experimentov sa nepúšťajte, ak sa vám objavili na pätách výraznejšie praskliny. „Ide o takzvané fisúry. Najlepšie je na noc použiť lekársku vazelínu alebo balzam. Naneste ich v hrubej vrstve a navlečte si bavlnené ponožky. Pri bolestivosti, či zápale však vyhľadajte odbornú pomoc,“ radí dermatologička, ktorá zároveň upozorňuje, že za príliš suchou pokožkou sa môžu skrývať zdravotné problémy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor