MENU
zdravy-zivot

Stuhnutý krk potrebuje rozcvičku. 6 cvikov a ťažkosti sa stratia

Stuhnutý krk sa ľahko pretaví do bolesti hlavy.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Stuhnutý krk potrebuje rozcvičku. 6 cvikov a ťažkosti sa stratia

Niekedy stačí len nesprávne sedieť. Plecia ťaháte vpred hlavu predsuniete. Postupne sa začnú skracovať svaly v okolí krčnej chrbtice a budete pociťovať nepríjemné pnutie.

Stuhnutá šija je prvý varovný signál, že by ste si mali krk rozcvičiť. Ak tak neurobíte, ťažkosti sa budú na seba nabaľovať. Skončiť môžete nielen s bolesťami hlavy, ale i pocitmi závratu či s hučaním v ušiach. Urobte si pri práci pravidelne prestávku a snažte sa oblasť krčnej chrbtice rozcvičiť.

1. V sede alebo v stoji, preložte pravú ruku cez hlavu a dlaň pložte nad ľavé ucho. Plecia spustite nadol, lopatky ťahajte jemne k sebe. Potom priťahujte hlavu k pravému plecu. Pocítite príjemný ťah na ľavej strane krku. Pohyb zastavte, plynulo dýchajte. Vráťte sa do východiskovej polohy a cvičte na ľavú stranu.

Stuhnutý krk potrebuje rozcvičku.Stuhnutý krk potrebuje rozcvičku.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor