MENU
zdravy-zivot

Super RECEPT na víkend: Špargľa s maslovou ryžou, vôňa vás dostane!

Hands,Holding,A,Bunch,Of,Fresh,Asparagus.,Selected,Focus,And
Zdravý život

Super RECEPT na víkend: Špargľa s maslovou ryžou, vôňa vás dostane!

Tento recept musíte vyskúšať. Špargľu už nikdy nebudete jesť inak!

Prečo práve špargľa? Táto plodina právom patrí k tým najobľúbenejším v zdravom jedálničku. Okrem vitamínu A, takmer všetkých béčok, C, E, a K obsahuje aj bohatú zásobu minerálov ako zinok, fosfor, vápnik či horčík. Množstvo prospešných látok si uchová aj po tepelnej úprave. Pozitívne ovplyvní libido, plodnosť, chudnutie, zdravie nervov a prospeje aj pleti apri zápalových ochoreniach ako reuma. Dokonca je ideálnym jedlom po opici. Prinášame tip na ľahký obed či večeru, v ktorej jej všetky benefity spojíte. 

Recept na víkend

Ingrediencie na 2 porcie:

 • ryža
 • 2x kurací prsný rezeň
 • 6 kúskov zelenej špargle
 • soľ, čierne korenie
 • korenie podľa chuti
 • olivový olej a/alebo plnotučné maslo
 • čerstvá bazalka, pažítka alebo medvedí cesnak

Ako na to

 • kuracie prsné rezne posypte obľúbeným korením a soľou, predtým namiesto rozklepania iba jemne roztlačte
 • špargľu umyte a asi 3 minúty povarte v osolenej vode
 • špargľu zabaľte do kuracích plátkov, mäso spojte špáradlom alebo šnúrkou a potrite olivovým olejom alebo roztopeným maslom
 • krátko orestujte na panvici a dopečte v rúre na 180 stupňov
 • suchú ryžu vhoďte do hrnca s predhriatym maslom, miešajte kým ryža nechytí zlatistý nádych a vôňu pukancov, následne zalejte vriacou vodou a duste
 • k ryži na záver pridajte nadrobno nasekanú pažítku alebo bazalku

Dobrú chuť :) 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor