MENU
zdravy-zivot

Máte sedavé zamestnanie? 5 SUPER tipov, aby sa nepodpísalo na vašom zdraví

Bolesť krížov sa pri sedavom zamestnaní ozve veľmi často.
Zdravý život

Máte sedavé zamestnanie? 5 SUPER tipov, aby sa nepodpísalo na vašom zdraví

Sedavé zamestnanie je podľa niektorých rovnako škodlivé ako fajčenie. Dnes však už väčšina povolaní vyžaduje dlhé hodiny sedenia za pracovným stolom. Prinášame vám zopár praktických tipov, ako zmierniť dopady sedavého zamestnania na vaše zdravie.

1. Zdravé sedenie

Najlepšie je začať tým, na čom trávite najviac času - stoličkou. Špeciálne ergonomické kancelárske stoličky sa prispôsobia stavbe vášho tela a zabezpečia vám pohodlné sedenie bez bolesti chrbta. „Ergonomická stolička nie je lacná záležitosť, tie kvalitné stoja aj viac ako 600 eur. Ja som požiadala svojho zamestnávateľa, aby mi túto stoličku zakúpil, nakoľko som po rokoch sedavého zamestnania začala mať problémy s krčnou chrbticou a pravidelne som chodila na rehabilitácie. Zamestnávateľ mi našťastie vyhovel a bolesti chrbtice sa zmiernili už po týždni, “ podelila sa o svoju skúsenosť Jarka, ktorá pracuje ako špecialistka v banke na sporenie a investovanie.

Pokiaľ vám zamestnávateľ nie je ochotný prispieť na ergonomickú stoličku, môžete siahnuť po lacnejšej alternatíve – ergonomickom podsedáku. Podsedáky s pamäťovou penou poskytujú oporu chrbtici a zabezpečujú správne držanie tela.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor