MENU
zdravy-zivot

Máte radi guláš? Týchto 6 skupín ľudí nemá jesť červené mäso!

Grilovačky by malibyť viac o zábave ako o jedení mäsa.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte radi guláš? Týchto 6 skupín ľudí nemá jesť červené mäso!

Nie je žiadna novinka, že červené mäso nie je dobré pre zdravie, pretože súvisí so zvýšeným rizikom rakoviny aj srdcových chorôb. Pre niektorých ľudí môže mať táto obľúbená pochúťka ešte vážnejšie dôsledky. Kto by podľa dietológov nemal jesť červené mäso?

Lekári dnes už jednoznačne vedia, že pravidelná konzumácia červeného mäsa je spojená so zvýšeným rizikom vysokého cholesterolu a vysokého krvného tlaku, čo môže viesť k srdcovým ochoreniam a tiež zvyšuje riziko vzniku niektorých typov rakoviny.

A nejde len o samotné mäso. Aj spôsob jeho prípravy môže byť aj zdraviu škodlivý. Ak sa totiž červené mäso varí pri vysokej teplote - grilovanie, pečenie na panvici a podobne -, vytvárajú sa karcinogénne látky, nazývané heterocyklické amíny a aromatické uhľovodíky . Preto sa odporúča uprednostniť šetrné varenie, aby sa predišlo vzniku týchto rakovinotvorných zlúčenín.

No existuje aj 6 skupín ľudí, ktorí by červené jedlo nemali jesť vôbec, ani v odporúčanom množstve, čo je maximálne 500 gramov týždenne. O koho ide?

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor