MENU
zdravy-zivot

Máte radi guláš? Týchto 6 skupín ľudí nemá jesť červené mäso!

Grilovačky by malibyť viac o zábave ako o jedení mäsa.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte radi guláš? Týchto 6 skupín ľudí nemá jesť červené mäso!

Nie je žiadna novinka, že červené mäso nie je dobré pre zdravie, pretože súvisí so zvýšeným rizikom rakoviny aj srdcových chorôb. Pre niektorých ľudí môže mať táto obľúbená pochúťka ešte vážnejšie dôsledky. Kto by podľa dietológov nemal jesť červené mäso?

Lekári dnes už jednoznačne vedia, že pravidelná konzumácia červeného mäsa je spojená so zvýšeným rizikom vysokého cholesterolu a vysokého krvného tlaku, čo môže viesť k srdcovým ochoreniam a tiež zvyšuje riziko vzniku niektorých typov rakoviny.

A nejde len o samotné mäso. Aj spôsob jeho prípravy môže byť aj zdraviu škodlivý. Ak sa totiž červené mäso varí pri vysokej teplote - grilovanie, pečenie na panvici a podobne -, vytvárajú sa karcinogénne látky, nazývané heterocyklické amíny a aromatické uhľovodíky . Preto sa odporúča uprednostniť šetrné varenie, aby sa predišlo vzniku týchto rakovinotvorných zlúčenín.

No existuje aj 6 skupín ľudí, ktorí by červené jedlo nemali jesť vôbec, ani v odporúčanom množstve, čo je maximálne 500 gramov týždenne. O koho ide?

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor