MENU
zdravy-zivot

Máte radi cuketu? Zapekajte ju chutne, rýchlo a zdravo

Zapekaná cuketa je vždy výborným spestrením jedálneho lístka.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte radi cuketu? Zapekajte ju chutne, rýchlo a zdravo

Cuketa vás poteší nielen nízkym obsahom kalórií, ale i výživovými hodnotami a pestrým použitím v kuchyni. Vyskúšate inšpiráciu z redakcie Dobré jedlo?

Ľahká zelenina nezaťaží trávenie. Cuketa navyše obsahuje minerály ako napríklad vápnik, horčík, železo, či vitamíny C, A a vitamíny skupiny B. Uskladňujte ju v miernom chlade, ideálne pri ôsmich až desiatich stupňoch Celzia. Čerstvé kusy vám vydržia v chladničke dva až tri týždne. Jedným zo spôsobov ako si cuketu môžete pripraviť je zapekanie. Tentokrát to vyskúšajte s pohánkou.

Potrebujeme:

 • 2 ks cukety
 • 60 g pohánky
 • 7 g sušených húb
 • 120 g tvrdého syra
 • 4 väčšie paradajky
 • soľ
 • mleté čierne korenie
 • olivový olej
 • bazalku
Vyskúšajte cuketu zapiecť s pohánkou.Vyskúšajte cuketu zapiecť s pohánkou.
Zdroj: Shutterstock

Postup:

 1. Prepláchnuté sušené huby dajte do hrnca, zalejte studenou vodou, nechajte napučať a potom dajte variť. Nechajte zovrieť a prisypte opraženú pohánku. Varte do zhustnutia, občas premiešajte.
 2. Prikrytú zmes nechajte dovariť. Potom pridajte nakrájané paradajky.
 3. Tvrdý syr najemno nastrúhajte a 60 g syra vmiešajte do vychladnutej pohánky. Podľa chuti osoľte a okoreňte.
 4. Umyté cukety aj so šupkou osušte, pozdĺžne rozkrojte a vnútornú časť vyberte. Potom ich položte na plech vyložený alobalom a v rúre vyhriatej na 180 °C pečte 10 až 15 minút.
 5. Vyberte z rúry a spodnú časť predpečenej cukety posypte 30 g nastrúhaného syra. Pridajte ochutenú pohánku s hríbmi, posypte zvyšným syrom a dajte do rúry dopiecť. Na záver pokvapkajte olivovým olejom a ozdobte  bazalkou.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor