MENU
zdravy-zivot

Je citrón vo vode liek či naopak? Oplatí sa ho piť každé ráno?

Fresh,Summer,Drink.,Cold,Lemonade,With,Mint,On,A,Concrete
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Je citrón vo vode liek či naopak? Oplatí sa ho piť každé ráno?

Je vhodné každé ráno vypiť pohár vlažnej vody s citrónovou šťavou? Podľa gastroenerológa Ladislava Kuželu na to síce z pohľadu medicíny založenej na dôkazoch nemáme dáta, ale z logického pohľadu pitie vlažnej vody s citrónovou šťavou nemôže byť na škodu. Prečo?

Hydratácia

Dokáže podporiť hydratáciu organizmu. Mnohým čistá voda jednoducho nechutí, no ak si do nej pridáte citrónovú šťavu, možno jej vypijete viac. Nezabúdajte, že denne by to mali pokojne aj 2 litre.

citroncitron
Zdroj: Shutterstock

Je dobrým zdrojom vitamínu C

Citrusové ovocie je bohaté na vitamín C, ktorý slúži ako antioxidant, čiže chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Céčko je takisto veľmi dôležité v posilňovaní imunitného systému a pomáha bojovať proti infekcii.

Pomáha tráveniu

Ak vás často trápi zápcha, citrónová šťava v teplej vode vám pomôže rozhýbať črevá. Najlepšie je, ak si toto prírodné preháňadlo dáte hneď ráno nalačno, aby vám naštartovalo trávenie. Pravidelným pitím citrónovej vody pred raňajkami si zabezpečíte, že vaše trávenie bude fungovať ako hodinky.

Pomôže schudnúť

Vplyvom antioxidantov prítomných v citróne môže dôjsť aj k redukcii hmotnosti.

Zlepšuje kvalitu pokožky

Vitamín C v citrónoch môže pomôcť spomaliť starnutie, najmä tvorbu vrások a pigmentové škvrny spôsobené slnečným žiarením. Citrónová voda vám prospeje aj pri boji s akné a s vyrážkami.

Aké môžu byť ďalšie efekty vody s citrónom?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor