MENU
zdravy-zivot

Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

Každý to raz za čas zažije. Zjete niečo zlé, čo neprospeje vášmu tráveniu a vznikne z toho zápcha.
Zdravý život

Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

Biely jogurt, nakrájané jablko a k tomu pohár čistej vody, táto trojkombinácia rozhýbe vaše hrubé črevo.

Jedávate výlučne biele pečivo? Trikrát týždenne si dáte hrubý hovädzí steak? Ovocie a zeleninu používate iba na dekoráciu? Ak ste na všetko odpovedali kladne, zrejme dôverne poznáte patálie so zápchou. Ak nie, čochvíľa sa stanú vaším verným spoločníkom.
Zápcha alebo obstipácia je ťažké, predĺžené a nepravidelné vyprázdňovanie stolice, ktorá je navyše tvrdá.„Nedá sa presne stanoviť, čo je v tomto prípade norma. Niekto navštívi toaletu trikrát za deň, iný raz za tri dni. Normálne je, keď je stolica pravidelná, vyprázdňovanie nespôsobuje bolesti, krvácanie a v žiadnom prípade nesmie v človeku navodzovať pocity strachu,“ tvrdí gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka.

►Ako často vás trápia vetry? Rakovina hrubého čreva a konečníka ničí Slovákov

Na vine môže byť stres, zmena prostredia, nevhodná strava, sedavý spôsob života, prirodzene lenivšie črevo, ale sú aj vážnejšie príčiny. Rakovina alebo zápaly hrubého čreva a zrasty v ňom. „Predtým ako zájdete k lekárovi, vyskúšajte niekoľkodňovú úpravu stravy. Pri liečbe zápchy je však nutné mať dostatok trpezlivosti,“ hovorí gastroenterológ.

Čo pomáha? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor