MENU
zdravy-zivot

Máte problémy s trávením? 5 čajov, ktoré vám ho naštartujú

Šálka čaju je výborným pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach.
Zdravý život

Máte problémy s trávením? 5 čajov, ktoré vám ho naštartujú

Niekedy stačí, aby ste niečo z chuti zjedli a zrazu vám všetko stojí v žalúdku. Inokedy vás môže po jedle prekvapiť nepríjemná hnačka. Ktoré bylinky vám pomôžu?

Kŕče, nafukovanie, prejedenie alebo naopak nechutenstvo. Pri drobných ťažkostiach, ktoré sa dlhdobo neopakujú, môže žalúdku či črevám pomôcť správna šálka čaju. Po ruke sa neoplatí mať len klasický fenikel. Kedy vám môže pomôcť mäta?

Nafukovanie

Trápi vás nepríjemné nafukovanie? Niekedy sa za ťažkosťami skrývajú napríklad strukoviny, inokedy nedostatok pohybu. Môže ísť aj o signál, že trpíte nejakou potravinovou intoleranciou. Od nepríjemných pocitov vás môže zachrániť klasika, čaj z anízu alebo fenyklu. Svaly tráviaceho traktu pomôže uvoľniť a pocit nafukovania zmierniť aj rasca. Za pozitívnym účinkom sa skrývajú esenciálne oleje, ktoré obsahujú tieto drobné semienka. 

Kŕče

Po ruke sa oplatí mať aj harmanček. Pomôže vám zmierniť nielen kŕče, ale i prípadné zápaly v oblasti tráviaceho traktu. Výborne si poradí aj s baktériami či hubami, ktoré sa môžu nachádzať v tráviacom trakte a spôsobujú problémy. Zmierni dokonca nepríjemné pálenie záhy. Šálku čajú si pripravíte z troch lyžičiek harmančekových kvetov, ktoré zalejte a nechajte 10 minút lúhovať. V prípade akútnych príznakov vypite tri šálky čaju denne. 

8 receptov na zdravé zelené raňajky. Pre lepší deň a náladu!

Rozbehne trávenie

Prehnali ste to s chodmi na obed alebo ste si dali príliš veľa dezertu? Pripravte si mätový čaj. Rozprúdi tok žlče. Za jeho účinkom sa skrýva mentol, ktorý obsahujú lístky mäty, ale i flavonoidy a taníny. Na 150 mililitrov vody potrebujete približne jednu polievkovú lyžicu tejte chutnej bylinky. Nezalievajte ju však vriacou vodou. 

Nechutenstvo

Krásne žlté slniečka vám pomôžu bojovať proti nechutenstvu, ale podporia i trávenie. Používa sa nadzemná časť i koreň púpavy, ktoré stimulujú chuť k jedlu i celkový metabolizmus. Rastlina má i protizápalové účinky. Dôležitými zložkami tejto jarnej kvetiny sú horké látky, favonoidy, aminokyseliny, minerálne látky či stopové prvky, medzi ktoré patrí najmä zinok a meď. Koreň obsahuje aj rôzne vitamíny, najmä C, E a B.

Vie vás potrápiť nepríjemná zápcha? 7 potravín, ktoré ju vyriešia

Hnačkové ochorenia

Pri hnačke vám môže pomôcť šalviový čaj. Zaúčinkujú horké látky, ktoré bylinka obsahuje. Šálka čaju však zmierni aj kŕče a navyše bude mať dezinfekčný účinok. Čaj si pripravte z lyžičky sušenej bylinky, ktorú zalejte vriacou vodou a nechajte desať až pätnásť minút lúhovať. 

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor