MENU
zdravy-zivot

Tip lekára pre lepší spánok: Ráno spravte túto maličkosť

Ak máte večer problém zaspať, ráno sa vyberte na prechádzku.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Tip lekára pre lepší spánok: Ráno spravte túto maličkosť

Ženy naspia za život priemerne o sedem a pol minúty denne viac, v zime sa ukladáme o 35 minút neskôr ako v lete. Ako si poradiť s celoročnou nespavosťou?

Dôležité novinky vedci z University of East Anglia a University of Lyon vyskúmali vlastne ako vedľajší produkt projektu nemeckej telekomunikačnej spoločnosti v spolupráci s Alzheimer’s Research UK určeného na výskum tejto choroby. Vyše sedemsto­tridsaťtisíc účastníkov zo 63 krajín hralo špeciálne na tento účel navrhnutú mobilnú hru Sea Hero Quest, kde okrem navigačných úloh odpovedali na otázky týkajúce sa demografických charakteristík vrátane spánkových návykov, informuje ScienceDaily.

40 minút+

Podľa štúdie publikovanej v decembri 2022 priemerná dĺžka spánku týchto ľudí bola sedem hodín, čo je povinné zdravotné minimum. Najviac naspali do 19. roku, najhoršie to bolo s mladými dospelými do 33 rokov, trvanie spánku pomaly stúpalo až po päťdesiatke. Podľa hlavných autorov Huga Spiersa a Antoina Courtrota na „spánkový prepad“ vplýva pochopiteľná starostlivosť o malé deti. V tomto kontexte však ženy paradoxne spali priemerne o 7 a pol minúty viac.

Zaujímavé bolo aj to, že nie v každej krajine sú rovnako náruživí spáči. Menej spia napríklad Filipínci, Malaj-čania, Indonézania, ľudia v rovníkových oblastiach, ale aj takí Briti. Pomerne prekvapivo naj­dlhšie v perinách vydržia Albánci, Rumuni, Česi a aj my Slováci. A to až o 20 až 40 minút viac, ako je priemer.

Sťažujú sa

Robíme niečo inak? Závery štúdie by sa zrejme oplatilo ešte overiť, keďže podľa skúseností všeobecnej lekárky MUDr. Diany Baranovej z Košíc to nevyzerá tak, že by sme bonusové minúty cítili. Spávam výborne, na nedostatok spánku sa nesťažujem – toto počúvam len skutočne výnimočne. Z mojich skúseností v ambulancii aj mimo nej musím skonštatovať, že ľudí, ktorých trápi nedostatok spánku, je čoraz viac. Za posledné roky rastie počet takýchto ‚nevyspatých‘ pacientov doslova astronomickým tempom,“ hovorí.

Pacienti sa jej sťažujú na problémy so zaspávaním, časté nočné budenia, príliš skoré ranné vstávanie či plytký a nekvalitný spánok. „Ide v zásade o poruchy spánku a v konečnom dôsledku ruka v ruke prichádzajú aj nepríjemné fyzické a psychické následky,“ pokračuje odborníčka.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor