MENU
zdravy-zivot

Máte problém s erekciou? Príčiny môžu byť vo vašej hlave

Pri občasnom zlyhaní nepodliehajte panike.

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte problém s erekciou? Príčiny môžu byť vo vašej hlave

Kto už zažil poruchu erekcie vie, že to nie je príjemný pocit ani pre jednu stranu. Rozhodne netreba panikáriť a siahať hneď po liekoch. Príčinou môže byť obyčajný stres, či únava.

Muž sa cíti ponížene a zahanbene, ak ho jeho pýcha sklame, žena zase hľadá vinu v sebe a pochybuje o svojej príťažlivosti. Pri občasnom „výpadku“ sa skutočne nič nedeje, pomôže úprava životného štýlu a najmä odstránenie stresových situácií.

Skôr, než siahnete po tabletkách na potenciu, vyskúšajte tieto rady:

Urobte si poriadok v hlave

Keď si chcete užiť naozaj dobrý sex bez štrajkovania vášho nástroja, všetko ostatné vymažte z hlavy. Nie je nič horšie, ako myslieť na prácu, šéfku, poradu, či nesplatenú hypotéku, keď máte pred sebou nahú ženu. Nezáleží na tom, či máte 20, alebo 50. Priveľa myšlienok v hlave vám môže v nohaviciach zapríčiniť nemilé prekvapenie v každom veku.

Doprajte si oddych a relax

Ak máte náročný deň v práci, potom vás čaká fyzická aktivita a myslíte si, že nočný sex bude vašou odmenou, pravdepodobne vás čaká sklamanie. Aj penis je súčasťou vášho tela. Ak dáte zabrať celému organizmu a doslova sa zničíte, nečakajte, že ten najdôležitejší orgán bude stáť v pozore. Preto sa odporúča sex hneď ráno, keď je telo svieže a oddýchnuté. Bez spánku a oddychu klesá aj hladina testosterónu potrebného na vyburcovanie erekcie.

Buďte verní

Mali by ste vedieť, že neverníci majú oveľa častejšie problémy s erekciou ako verní partneri. Na vine je istá úzkosť a stres z odhalenia. Tento stav zabraňuje uvoľňovaniu neurotransmiterov, ktoré v mozgu zariadia, aby sa dal penis do pozoru. Ak sa týchto stavov úzkosti zbavíte, zábrany pominú a váš sexuálny život sa dá opäť do normálu

Pozor na lieky a tlak

Antidepresíva, ale aj výživové doplnky na rast svalov môžu negatívne vplývať na erekciu. Rovnako neželaný efekt majú aj drogy, či už ľahké, alebo ťažké. Preto ak to nie je nutné, neužívajte žiadne lieky a doplnky, ale sústreďte sa na zdravý životný štýl. Rovnako ostražití buďte, ak sa objaví problém s tlakom. Aj jeho zvýšenie totiž môže s poruchami erekcie súvisieť.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor