MENU
zdravy-zivot

Aký máte vankúš? Nesprávny narobí viac škody ako úžitku

Vankúš si vyberajte starostlivo.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Aký máte vankúš? Nesprávny narobí viac škody ako úžitku

Budíte sa ráno dobre oddýchnutí, ale vás raz bolí krk, inokedy kríže, občas ste dokonca rozlámaní celí? Dobrý spánok súvisí nielen s dobrým matracom, ale aj so správne zvoleným podhlavníkom.

Vankúš môže pomôcť nielen s odstránením bolestí chrbtice, ale aj nepríjemného chrápania. Radšej ho kupujte v špecializovanej predajni. Možno bude o čosi drahší ako set vankúš-paplón zo supermarketu, no rýchlo pochopíte, že výdavok za dobrý podhlavník naozaj stojí za to. Pri kúpe zvažujte týchto 5 vecí.

1. V akej polohe spíte?

Pre každú spánkovú polohu je vhodný iný druh vankúša. Odrazovým mostíkom pri vyberaní je poloha, v ktorej zvyknete zaspávať.

Spánok na bruchu:mäkký a nízky vankúš, zaručí, že nebude dochádzať k prílišnému prehýbaniu chrbtice a hlavu nebudete mať príliš dohora.

Spánok na chrbte:stredne vysoký a stredne mäkký vankúš zaručí, že hlavu nebudete mať veľmi zdvihnutú a nebudete napínať krčné svaly.

Spánok na boku:anatomický vankúš vďaka výplni z pamäťovej peny sa prispôsobí kontúram vašej hlavy a šije.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor