MENU
zdravy-zivot

Máte poobede maškrtný jazyk? Keksík na stole v práci vymeňte za TOTO

Stres nezajedajte čokoládou.
Zdravý život

Máte poobede maškrtný jazyk? Keksík na stole v práci vymeňte za TOTO

Prepadne aj vás po obede chuť na niečo sladké? Určite siahnete po núdzových zásobách vo vašom stole. Je to dobrý nápad? Vymeňte sladkosti za niečo zdravšie a výživnejšie.

Aj maškrtenie môže byť zdravé

Poobedné občerstvenie v práci môže byť zdravé aj chutné.Poobedné občerstvenie v práci môže byť zdravé aj chutné.
Poobedné občerstvenie v práci môže byť zdravé aj chutné.
Zdroj: Shutterstock

Poznáte to aj vy, od obeda už ubehol nejaký ten čas, a vám začalo škvŕkať v bruchu. V zásuvke svojho pracovného stola nájdete tajné zásoby a celá čokoláda alebo balík chipsov skončí na stole. A ani sa nenazdáte, v zápale pracovných povinností zostane len prázdny obal. Prídu výčitky? Alebo len tak hodíte rukou, a poviete si, že po práci idete aj tak cvičiť a spálite to. Ale nie je to dobré riešenie. Sedavý spôsob života a ešte k tomu tie kalorické bomby vám na zdraví nepridajú.

Nič vám nechceme zakazovať. Práve naopak, doprajte si malý snack po obede, ale v zdravšej verzii. V niektorých potravinách sa nachádzajú dôležité vitamíny a minerály. Ak ich doplníte správnou stravou, tak to bude pre vám len dobré. A navyše, pri práci potrebuje váš mozog a nervy nejaké palivo. Pripravili sme pre vás zoznam potravín, ktoré si noste so sebou do práce a nahraďte ich tými, čo máte v zásuvke stolíka na horšie časy.

Tieto potraviny s vysokým obsahom bielkovín, komplexných sacharidov a zdravých tukov medzi jedlami sú dôležité aj z hľadiska udržania zdravej hmotnosti, pretože vás zasýtia na dlhší čas a zaženú vlčí hlad. A samozrejme, zvažujte aj veľkosť porcií. Pri jedení medzi hlavnými jedlami platí, že zjedzte toľko, koľko sa zmesí do vašej dlane.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor