MENU
zdravy-zivot

Máte pocit, že na vás niečo lezie? 6 obyčajných tipov a budete sa cítiť lepšie

Aj nádchu sa oplatí rýchlo podchytiť.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte pocit, že na vás niečo lezie? 6 obyčajných tipov a budete sa cítiť lepšie

Začalo vás pobolievať hrdlo? Cítite sa unavení? Rýchlo zakročte, aby vás prechladnutie neprevalcovalo.

Dnes ani neviete ako, a hneď sa na vás niečo nalepí. Niekedy stačí prechladnutie správne podchytiť a budete sa cítiť lepšie. Určite sa nesnažte ochorenie rozchodiť, naordinujte si pokoj a pomôžte si niektorým z nasledujúcich tipov. Čo sa oplatí mať po ruke?

Para uvoľní cesty

Horné dýchacie cesty lepšie uvoľní inhalácia. Zmierni kašeľ i výskyt hlienu nielen v nose, ale i v prieduškách. Stačí, ak dáte do hrnca vriacu vodu. Jemne sa nad neho nakloňte a prehoďte si cez hlavu uterák. Paru inhalujte približne 10 až 15 minút. Hlboko sa nadýchnite nosom a vydýchnite ústami. Ak si do hrnca pridáte kuchynskú soľ, bude mať dezinfekčný účinok. Do vody si môžete pridať aj bylinky. Vhodný je harmanček alebo tymian, radí nemecký portál netdoktor.de.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor